This text is replaced by the Flash movie.

Tajwan

Początek: 26-10-2020
Koniec: 09-11-20206500 pln + 1650 usd

koszt obejmuje:

organizacje wyjazdu, przelot do Taipei i z powrotem, wynajęcie samochodu na całą trasę, paliwo, wszystkie parkingi w zaplanowanych punktach programu,  wszystkie noclegi w hotelikach- większość to dwójki/ trójki z łazienkami, w górach noclegi w górskich lodgach (pokoje wieloosobowe i piętrowe łóżka), dwa posiłki dziennie, podczas trekkingów kilkudniowych trzy posiłki dziennie, ubezpieczenie na uprawianie trekkingu, pełne ubezpieczenie samochodu, wszystkie pozwolenia do parków narodowych (pozwolenia potrzebne są w trzech parkach)

 

koszt nie obejmuje:

nadbagażu (nie powienien wystąpić), wstępów do zabytków i gorących źródeł, alkoholu, ew. parkingów w dodatkowych punktach zwiedzania

Taiwan- Ilha Formosa- piękna wyspa – to były pierwsze słowa Portugalczyków, którzy zobaczyli tę piękną wyspę ze statku.

Istotnie zakochali oni się w wyspie obfitej w bogactwa naturalne- gęste dżungle, pulsujące życiem miasta, wspaniałe plaże, wiele możliwości uprawiania sportów outdoorowych jak trekking i jazda na rowerze czy jedne z najlepszych na świecie gorących źródeł.

Taiwan jest jednym z kilku krajów Azji o największej różnorodności przyrodniczej.

 

Górskim celem naszego wyjazdu jest mt. Yushan- 3952 m.n.p.m. - jeden z kilku najwyższych szczytów Azji Południowej.

Na Tajwanie znajduje się ponad 100 szczytów powyżej 3000 metrów gdzie znajdziemy wiele dróg trekkingowych. Na wyspie znajdziemy też wiele szlaków na niższych wysokościach biegnących przez tropikalne dżungle czy nadmorskie klify.

 

Na Tajwanie spotkamy Chińskie tradycje i religie – buddyzm, konfucjanizm, taoism czy lokalne wierzenia w bóstwa czy demony.  Znajduje się tutaj około 15 000 świątyń, które poza miejscem kultu często stanowią miejsca festiwalowe czy po prostu domy. Przez stulecia mieszały się tutaj religie, dziś Taiwan to tolerancyjny mix religijny .

 

Pomijając ścisłe związki z Chinami Tajwańczycy wykształcili silną demokrację i liberalne społeczeństwo z wolnymi mediami, równością płci i poszanowaniem praw człowieka i zwierząt.

 

Wiele zmieniło się od czasu kiedy Portugalczycy pierwszy raz zobaczyli wyspę ze statku. Jesteśmy jednak pewni że dziś ich słowa- Ilha Formosa- brzmiałyby identycznie.

 

Zapraszamy do tego pięknego kraju- wyspy, bujnego, zróżnicowanego, będącego przyrodniczym skarbem Azji J

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 sierpnia.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata kwoty 6500 pln.

 

Zapraszamy !!! 

Spotykamy się z Warszawie skąd lecimy do stolicy Tajwanu- Taipei.

Po przylocie spędzamy noc w Taipei a kolejnego dnia ruszamy w kierunku szczytu Yushan.

Podczas dojazdu do Parku Narodowego Yushan zatrzymujemy się w miasteczku Lukang. Z pozoru zwyczajne małe tajwańskie miasteczko zawiera w sobie najstarsze i najpiękniejsze świątynie na Tajwanie. Ludzie nazywają to miasteczko żywym muzeum ze względu na ciekawe uliczki, zakurzone sklepy z latarniami, obrazami i antykami.

 

Z Lukang wywodzi się bardzo ciekawy i dziwny zwyczaj walki na kamienie- który odbywał się tutaj każdej wiosny. Klany trzech najważniejszych rodzin - głowy ich rodzin spotykały się aby rzucać w siebie kamieniami- ich rodziny w festiwalowej atmosferze kibicowały im z boku. Tradycja została zaniechana przed drugą wojną światową.

Świętujący rzucanie kamieniami mawiali że jeśli krew nie została rozlana na ulicy na wiosnę to z całą pewnością w kolejnym roku miasteczka nie ominie jakaś katastrofa.

Istnieje też wysoce prawdopodobna teoria, że rodziny po prostu się nie lubiły ;)

 

Yushan to najwyższy szczyt we wschodniej Azji – 3952 m.n.p.m.

Szczyt znajduje się w największym i najmniej rozwiniętym parku narodowym na Tajwanie.

Znajduje się tutaj 30 szczytów powyżej 3000 metrów, zaś roślinność tu występująca w 50% to endemiczne dla Taiwanu gatunki.

Pierwszego dnia grupa po około 6 godzinach marszu dochodzimy do górskiej lodgy Paiyun Cabin, gdzie spędzamy nocleg. Szlak wiedzie przez trawiaste wzgórza, stare iglaste lasy oraz przez piękną, rozłożystą dolinę.

 

Drugiego dnia stromym i żmudnym podejściem wchodzimy na szczyt- łącznie z powrotem do lodgy zajmuje nam to około 5 godzin. Jesli pogoda dopisała i mamy krystalicznie czyste niebo ze szczytu zobaczyć możemy zarówno Ocean Spokojny jak i cieśninę Tajwańską.

Następnie schodzimy w dół do miejscowości Tataya (około 4 godziny zejścia).

 

Po zejściu z gór udajmy się do poblikich gorących źródeł w miejscowości Dongpu na zasłużony odpoczynek i po południu przejeżdżamy w rejon parku narodowego Taroko.

 

Taroko to najważniejszy i najczęściej odwiedzany Park Narodowy na Tajwanie- od lat 30 XX wieku. Park Taroko to perła w koronie Parków Narodowych Tajwanu. Skalisty marmurowy kanion oraz pradawne szlaki wiodące przez lasy i piękne doliny.

Park Taroko zawiera w sobie połowę gatunków zwierząt zamieszkujących Tajwan, m.in czarnego niedźwiedzia, dzika czy makaka Tajwańskiego.  

 

W Parku przejdziemy 7- godzinny przepiękny trekking brzegiem kanionu- Zhuilu trail.

Jest to najbardziej zapierający dech w piersiach trekking biegnący momentami nad brzegiem kanionu 500 metrów nad rzeką Liwu biegnącą w kanionie.

 

Drugiego dnia dojeżdżamy do  Snow Mountain- Xueshan- 3886 m.n.p.m. to drugi najwyższy szczyt Taiwanu. Wejście na górę zajmuje 3 dni- 2 noce w górach.

Szlak wiedzie przez zróżnicowane ekosystemy począwszy od lasu sub- tropikalnego, teren wysokich traw, las cyprysów i drzew cedrowych docierając do alpejskich traw i płatów śniegu na szczycie.

Podczas pierwszego dnia przechodzimy około 6 godzin do cabiny 369 gdzie zostajemy na nocleg. Szlak wiedzie przez piękny las, gdzie możemy podziwiać widoki na pasma górkie Nanhudashan i Hehuanshan. Po drodze możemy wypatrywać skalnego makaka bądź górskiego jelenia. Drugiego dnia wcześnie rano wychodzimy na szczyt, po około 4 godzinach marszu stajemy na szczycie Snow Mountain. Na szczycie znajdziemy płaty śniegu które podziwiać możemy na innych trzytysięcznikach wokoło- można powiedzieć, że ze szczytu roztaczają się piękne, alpejskie widoki. Ten dzień to łącznie około 7 godzin chodzenia . Podczas podejścia zobaczymy jeden z największych polodowcowych śladów na Tajwanie – jezioro w kształcie okręgu. Wracamy do lodgy 369 na nocleg. Trzeciego dnia schodzimy w dół- czas przejścia to około 4- 5 godzin.  

 

Po zejściu z gór przejeżdżamy nad morze gdzie odpoczywamy jeden dzień, dla chętnych możliwa wizyta na pobliskich klifach.

Kolejnego dnia przechodzimy nadmorski historyczny szlak Caoling Hitorical Trail, znany jako hitoryczna trasa z dynastii Qing pomiędzy Danshui a Yilan.

Szlak zajmie nam około 4 godziny (10 km) i trasa wiedzie przez wzgórza, lasy a następnie wzdłuż wybrzeża, dając piękny widok na wybrzeże. Trasa kończy się na plaży, gdzie możemy popływać czy po prostu odpocząc.

Wracamy do Taipei i zwiedzamy tętniącą życiem stolicę Tajwanu.


Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza