This text is replaced by the Flash movie.

Yosemity- Parki Narodowe Kalifornii

Początek: 11-06-2020
Koniec: 25-06-20207600 pln + 1650 usd

Koszt obejmuje:

Organizację wyjazdu, wypożyczenie samochodu, paliwo na całą trasę przejazdu, wszystkie noclegi- w Parkach na kempingach w namiotach, 3x noclegi w hotelach i motelach (pokoje dwu- osobowe z łazienkami), wyżywienie (2 posiłki dziennie)- większość posiłków jemy w kawiarniach i restauracjach, przelot do San Francisco i z powrotem, wszystkie wstępy do parków Narodowych i pozwolenia, ubezpieczenie.

Koszt nie obejmuje:

Ewentualnych wstępów do zabytków w San Francisco, wstępu do Zamku Hearsta (25 usd), opłat parkingowych, alkoholu, nadbagażu, ewentualnej wycieczki na oglądanie wielorybów lub innych wycieczek nie zawartych w programie; prowiantu na drogę podczas trekkingów jednodniowych

 

Możliwości przedłużenia wyjazdu:

- 6-niowe przedłużenie o Yellowstone- wtedy wyjazd rozpoczynał się 06.06 -  koszt to 1600 pln + 900 usd

-        przedłużenie wyjazdu o 1-2-3 dni i zwiedzenie Los Angeles- odpowiednio 160/ 320/ 480 usd

-        przedłużenie wyjazdu o 3 dni i pobyt w Las Vegas- 500 usd

-        przedłużenie wyjazdu o 3 dni i zwiedzenie Parku Joshua Tree- 500 usd

Każdy z nas kiedyś słyszał o Yosemite Park.

Powodem tego oczywiście są najdłuższe ściany wspinaczkowe świata znajdujące się w jednym z najciekawszych stanów Ameryki Północnej- Kalifornii.

Najsłynniejszy cel wspinaczy świata to droga na ponad kilometrowym monolicie El Capitan zwana „the nose”. Trasa zajmuje średnio 3 dni ciągłej wspinaczki przeciętnemu zespołowi wspinaczy, którzy w ogóle podejmą się tego wyzwania.

Dolina Yosemite do początków XIX wieku zamieszkiwana była przez Indian Miwok i Pajutów. Plemiona żyły tu do czasu wybuchu gorączki złota i przyjazdy pierwszych białych osadników. Sama nazwa Yosemite oznacza niedźwiedzia grizzly, który był symbolem pierwszych mieszkańców tych gór. W połowie XIX wieku do doliny ściągało wielu miłośników przyrody i malarzy, który malowali tu pejzaże tych pięknych okolic. Niedługo potem obszar został objęty ochroną, dzięki naciskom ówczesnych obrońców przyrody i założono tu drugi Park Narodowy w Stanach Zjednoczonych.

Park Narodowy Yosemite to trzeci co do wielkości Park Narodowy w Stanach Zjednoczonych. Jest to faktycznie piękne miejsce gdzie ogromny nos El Capitana i wielka ściana Half Dome komponują się z licznymi skalnymi wodospadami i pięknymi, bujnymi lasami.

 W Parku spędzimy 5 dni podczas których przejdziemy te najbardziej wymagające jak i te najbardziej widokowe trasy trekkingowe.

 

Poza tym odwiedzimy najciekawsze miejsca Kaliforni obfitującej w liczne Parki Narodowe.

m.in. Sequoia i King’s Canyon National Park.

Dotrzemy również do doliny śmierci oraz przejedziemy piękną trasą Big Sur znajdującą się nad samym brzegiem Oceanu Pacyficznego. 

Zgłoszenia przyjmujemy do 25 marca.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 7600 pln na bilet i ubezpieczenie. 

11.06- wylot z Warszawy + przylot do San Francisco- nocleg

12.06- przejazd do Parku Yosemite.

Tutaj po zameldowaniu przejeżdżamy kilka atrakcyjnych miejsc widokowych i odpoczywamy.

13.06- przechodzimy szlak Glacier Point- 15 km i około 8 godzin w dwie strony.

Szlak pomału wznosi się docierając na jeden z najpiękniejszych punktów widokowych doliny.

14.06 trasa na szczyt Half Dome połączona z pięknym szlakiem Mist trail wiodącym do dwóch pięknych wodospadów w dolinie- Vernal Falls i Nevada Falls. Następnie ruszamy stromą granitową ścianą do góry aby wejść na Half Dome- 2694 m.n.p.m. Trasa wiedzie poprzez metalowe schody i poręcze i jest dosyć eksponowana. Całość trasy to około 20 km i może zająć nam nawet do 14 godzin.

15.06 Przechodzimy 12 km szlak do Yosemite Falls - jest to najwyższy wodospad w Ameryce Północnej- mierzący 739 m. zaś najdłuższy spad to 436 m.

16.06 przejazd w rejon Tioga Road- mniej znana ale równie piękna część Parku- przejdziemy tu szlak na przełęcz Mono (3230 m.n.p.m.). Szlak przechodzi poprzez piękne łąki i strumienie dochodząc do przełęczy mamy przed sobą piękne widoki na dolinę Mono i jezioro Mono. 

17.06 przejazd do Doliny Śmierci. Dolina śmierci to jeden z najsłynniejszych punktów na mapie Ameryki. Znajduje się tu najniżej położone miejsce w Ameryce Północnej o elewacji - 86 metrów pod poziomem morza. Jest to również jedno z najbardziej gorących miejsc Ziemi.

18.06 przechodzimy 13 km szlak w rejonie golden kanion- jednym z najpiękniejszych  kanionów w dolinie. Na trasie podziwiamy żółte skaliste pagórki i podąrzamy za wijącym się kanionem. Przecodzimy również 45- minutowy szlak do naturalnego skalistego mostu

19.06 przejeżdżamy do wspaniałego Parku Przyrodniczego Sequoia. Park ten to miejsce gigantycznego lasu Sekwoi, gdzie znajduje się m.in. największe drzewo świata-drzewo Generała  Shermana oraz kilka innych olbrzymich drzew. Tu, gdzie rosną czerwone olbrzymie drzewa zaś lasy wypełnione są  paprociami przejdziemy kilka szlaków. Szlaki w Parku to trasy pełne cienia i magicznej atmosfery.

20.06 trasy w Parku Sequoia National Park. 

21.06 przejeżdżamy do Parku Narodowego Kings Canyon.

Jest to jeden z najgłębszych Amerykańskich kanionów porośniętych bujną roślinnością i również Sekwojami znajdującymi się w tu w niedalekiej odległości.

Ta około 50- kilometrowa wąska dolina pionowych skał porośniętych tu i ówdzie mechem i udekorowanych wstążkami wodospadów to wspaniałe miejsce na piesze wędrówki.

W Parku udamy się na jednodniowy trekking.

22.06 Następnego dnia ruszamy dalej – tym razem w najdłuższą trasę tego wyjazdu- nad ocean Pacyficzny. Docieramy nad ocean i odpoczywamy na plaży 23.06 ruszamy na północ najbardziej malowniczą trasą Kalifornii, wzdłuż wybrzeża Big Sur. Droga biegnie wzdłuż klifów znajdujących się nad Oceanem przez 140 km, po drodze mamy okazje zobaczyć najpiękniejsze miejsca gdzie klify łączą się z oceanem, odwiedzić kolonię Lwów Morskich oraz zwiedzić właściwie jedyny zamek w Kalifornii- Zamek Hearsta.

 24.06 wylot do Polski 

25.06 przylot do Warszawy 


Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza