This text is replaced by the Flash movie.

Gwatemala: Tajamulco 4220m.

Początek: 16-03-2020
Koniec: 04-04-2020



4900 pln + 1900 usd

w koszt wliczono:

przelot do Gwatemali i z powrotem, wszystkie przejazdy na miejscu wynajętymi busami, 2-3 przejazdy lokalnym transportem, noclegi w namiotach podczas trekkingów, poza w hotelikach klasy turystycznej i hostelach, koszty wszystkich trekkingów na wulkany: wstępy do parków, 3 posiłki dziennie podczas trekkingów, 2 posiłki dziennie – na dole, ubezpieczenie, składkę klubową

w koszt nie wliczono:

koszty zwiedzania miast: wstępy do zabytków i dojazd do nich w mieście, napiwków, trzeciego posiłku w ciągu dnia podczas zwiedzania, pływanie na kajakach 50 usd, wstęp do Tikal 25 usd, zjazd na linie w kanionie 50 usd.

  • możliwe wycieczki dodatkowe:

  • 1 dniowa: Pacaya 2552m Aktywny wulkan położony niedaleko Antigua. Powstał. Od Hiszpańskiej inkwizycji wybuchał przynajmniej 23razy. Ostatni duży wybuch nastąpił 27 maja 2010 roku kiedy to popioły, pył wulkaniczny i gruz wyrzucane były na wysokość 1500m a popioły zasypały Antiguę i Stolicę kraju Gwatemalę – 70 usd

 

Tajamulco 4220m. Najwyższy wulkan Ameryki Środkowej.

Odwiedź z nami Gwatemalę jeden z najbardziej kolorowych krajów na świecie gdzie ludzie chodzą w tradycyjnych strojach nie tylko na pokaz, ziemia drży, a wulkany mruczą i wyrzucają z siebie ogniste kule.

Obszar Gwatemali dzieli się na cztery części: nizinę Peten, położoną w północnej części kraju, wybrzeże Pacyfiku, wybrzeże morza Karaibskiego oraz łańcuchy górskie środkowej części kraju. 

Łańcych północny to Alto Cuchumantanes, Sierra de Chama i Sierra de las Minas. Dalej na południu ciągnie się Sierra Madre od Meksyku, poprzez Gwatemalę do Hondurasu. Dolina rzeki Motagua oddziela łańcuch Sierra Madre od pasma Los Altos. Tu właśnie znajduje się Tajamulco- najwyższy szczyt Gwatemali.

Na północ od obszarów górskich znajduje się rozległa nizina Peten, zajmująca blisko 1/3 powierzchni kraju. Jest ona bardzo rzadko zaludniona i pokryta gęstym lasem tropikalnym.

Na wybrzeżu Karaibskim leży największe w kraju jezioro: Izabal, płyną tędy większe rzeki Gwatemali: Motagua, Polochic, Sarstún. Położona na południu nizina La Costa ciągnie się od granicy z Meksykiem do granicy z Salwadorem.

W czasach prekolumbijskich teren zamieszkiwany przez Indian związanych z kulturą Majów. W 1523 tereny dzisiejszej Gwatemali zostały podbite przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy założyli tam kolonię wchodzącą w skład Nowej Hiszpanii. Wpływy kultury Majów i hiszpańskich kolonizatorów są widoczne niemal w całej Gwatemali. Można tu spotkać ludzi ubranych w tradycyjne stroje Majów oraz wiele pozostałości budynków utworzonych przez tę cywilizację. Na terenie Gwatemali znajduje się 29 wulkanów. My postaramy się wejść na pięć z nich.

 

Pierwszym z nich będzie Tajamulco- 4220 mn.p.m. Trudność trekkingu oceniamy jako średni- potrwa on dwa dni, max. czas przejść będzie wahał sie od 8-10 godzin dziennie. Podczas noclegu w bliskiej odległości od szczytu zjemy kolację przy ognisku i obejrzymy zachód słońca. Następnego dnia wstaniemy przed świtem by ze szczytu oglądać wschód słońca i wspaniałą panoramę Pacyfiku i Meksyku.

Najbardziej fascynująca wspinaczka będzie nas czekać w drodze na wulkan Santiago. To jeden z dziesięciu najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Rano wyruszymy w ośmiogodzinną wędrówkę do wygasłego krateru który znajduje się zaledwie 400metrów od obecnie czynnego krateru. Tutaj rozbijemy nasz obóz i z tego miejsca będziemy oglądać lawę i popioły które wulkan wypluwa ze swoich wnętrzności. Również w nocy podczas obozowania będziemy mogli podziwiać spektakularne wybuchy.

 

Dwa pozostałe wulkany: Fuego i Acatenango są równie interesujące. Odwiedzimy zagubione w dżungli miasto Majów Tikal i jeden z najbardziej kolorowych targów w Gwatemali w miasteczku Chichicastenango. Była stolica miasto Antigua Będzie naszą bazą wypadową.

Dodatkową atrakcją będą przejazdy lokalnym transportem czyli Chicken busami w których czasami wraz z ludźmi jadą zwierzęta, gra muzyka a bus zatrzymuje się na gwizdnięcie praktycznie w każdym miejscu.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata kwoty 4900 pln na bilet, ubezpieczenie i składkę.

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 grudnia. 

Serdecznie Zapraszamy !

Plan wyjazdu dzien po dniu:

dzień 1.

Wylot nastąpi z Warszawy lub z Pragi lub Berlina (w tym przypadku zapewniamy dojazd busem z Poznania lub Wrocławia)

Dzień 2

Przylot do Gwatemala City i przejazd do miasta Antigua

Dzień 3

Antigua położona jest na wysokości 1530m w środkowej Gwatemali. Nad miastem górują trzy wulkany. Antigua była stolica kraju została w 1773 roku dwa razy nawiedzona przez trzęsienia ziemi wtedy postanowiono przenieść stolicę i tak powstało miasto Gwatemala. W mieście, w którym zachował się charakterystyczny dla miast kolonialnych układ ulic, odnaleźć można wiele zachowanych budowli w stylu baroku kolonialnego z XVII i XVIII wieku. Świadectwem tragedii, jaka nawiedziła miasto pod koniec XVIII wieku są ruiny licznych kościołów. W 1979 miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Odpoczynek, zwiedzanie, nocleg.

 

Dzień 4 -10. Wulkany część pierwsza

Fuego 3763 m.n.p.m

Ponad 33 tysiące osób ma zostać ewakuowanych z powodu erupcji wulkany Fuego- jednego z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Środkowej- poinformowały władze Gwatemali. Tak było we wrześniu 2012 roku. Volcan de Fuego to najbardziej aktywny wulkan w Ameryce Środkowej. Wybuch Fuego w 1773 roku spowodowal trzęsienie ziemi, które zniszczyło miasto Antigua Guatemala. Od 1524 roku zanotowano 59 erupcji.

Acatenango 3976m Razem z sąsiednim wulkanem de Fuego (3763 m) tworzy kompleks wulkaniczny zwany La Horqueta. Kilkanaście kilometrów na wschód znajduje się wulkan de Agua. Sam wulkan Acatenango ma dwa wierzchołki: północny Yepocapaoraz południowy, nieco wyższy Pico Mayor

Santiago 3772m na ten wulkan który jest cały czas aktywny dotrzemy do wysokości ok. 2500m zkąd możemy podziwiać fantastyczne erupcje które następują mniej więcej co godzinę każda jest inna więc warto mu poświęcić czas zarówno w dzień jak i w nocy. Nasze przygody zakończymy w Quetzaltenango.

Podczas trekkingów na wulkany będziemy nocować również w namiotach i nocą oglądać aktywność wulkanów.

Dzień 11

Quetzaltenango- zwiedzanie

Dzien 12-13

Tajamulco 4220m Wulkan w Kordylierach Południowych, w paśmie Sierra Madre de Chiapas, najwyższy szczyt Gwatemali i całej Ameryki Środkowej. Wznosi się na wysokość 4220 m n.p.m. Ostatnie erupcje miały miejsce w XIX wieku, choć informacje o nich nie są do końca pewne. Powrót do Quetzaltenango na nacleg.

Dzień 14

Przejazd na targ do Chichicastenango (Santo Tomás Chichicastenango) Nazwa miasta pochodzi z języka nahuatl i oznacza "miejsce otoczone pokrzywami". Odbywają się tutaj bardzo kolorowe targi niestety tylko w czwartki i niedziele. Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół św Tomasza postaramy się tak dostosować nasz plan aby dotrzeć w to miejsce

 

Dzień15

Przejazd z Chichicastenango do Antigua

Dzien 16

Wyruszymy z Antigui po południ żeby nocą przejechać do Santa Elena Peten

Dzień 17.

Tikal Następnego dnia rano docieramy do największego kompleksu ruin Majów w Gwatemali Tikal. Początki Tikal datowane są na III w. Największy rozkwit miasta to VII-VIIIw. Największe piramidy schodkowe z umieszczonymi na nich świątyniami jak Świątynia Dwugłowego Węża licząca 65m wysokości powstała ok. 480r, a Świątynia Wielkiego Jaguara liczy sobie 46m i powstała w 700r. Świątynie wraz z innymi zabudowaniami połączone są drogami procesyjnymi. Teren na którym znajdują się świątynie to 60km kwadratowych. Nocny przejazd do Antigui

Dzień18

Wylot do Polski- przylot 18 lub 19dnia wyjazdu

 


Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza