This text is replaced by the Flash movie.

Kuba

Początek: 03-11-2020
Koniec: 18-11-20204800 pln + 1500 euro

W koszt wliczone jest:

Organizacja wyjazdu, przelot do Hawany i z powrotem- możliwe są wyloty z Warszawy bądź z Berlina, wszystkie główne przejazdy na miejscu Hawana- Santiago de Cuba- Bayamo- Baracoa- Santiago de Cuba- Hawana i również Hawna- Viniales- Hawana będą odbywały się autobusem rejsowym; wszystkie pozostałe przejazdy wynajętymi samochodami, wyżywienie (2 posiłki dziennie), 2- dniowy trekking na Pico Turquino (wstęp do parku i dojazd w okolice); wejście na El Yunque w okolicy Baracoa, wycieczka Alejandro de Humbolt, trekkingi w regionie doliny Viniales, ubezpieczenie.

W koszt nie wliczone są:

możliwy przelot do Santiago (zamiast długiego przejazdu autobusem- około 600- 650 pln ), koszty zwiedzania miast i dojazdu do atrakcji w miastach; alkohol, nadbagaż, wiza- karta turysty- 120 pln

możliwe opcje przedłużenia wyjazdu:

- 4-6 dni na zachodnim wybrzeżu Kuby- 550 euro

- tygodniowy pobyt w rejonach: Meksyk- Cancun, Panama- koszt: 2000 pln + 700 usd

 

 

 


Ekonomicznie biedna ale kulturowo przebogata z cudowną choć nieco podniszczoną architekturą :)

Mieszkańcy tego kraju mają wrodzone poczucie muzyki, która przybyła tu z Afryki, Europy, Stanów Zjednoczonych lat 50 i oczywiście Karaibów.

Z niemal każdego domu sączy się muzyka zaś w niedzielę często natknąć się można na tańce kościoła Santaria lub Yoruba- mieszkańców przybyłych z Afryki Zachodniej i kultywujących wodoo i wiarę w przodków.

Od momentu rewolucji (1959 r.) Kuba skazana była na izolację i wizerunek kraju z boku, szczególnie z boku od świata zachodu… M.in. dzięki temu Kuba stała się skarbem Karaibów. Ta stosunkowa izolacja pozwoliła wielu rejonom pozostać naturalnymi, zaś środowisko Parków Narodowych i obszarów chronionych to obecnie duża część wyspy. Pozostały one od lat niezmienione, głównie z powodu niemożności zagospodarowywania ich. Mieszkańcy Kuby zrozumieli tutaj komercyjną siłę płynącą ze swojego domu słońca, salsy i rumu. Coraz częściej widzą nią też w długich satynowych plażach, nieskończonym wybrzeżu i pięknych porośniętych dżunglą szczytach.

Na Kubie odwiedzimy kilka Parków Narodowych i Rezerwatów chronionych.

Najwaniejszym górskim celem jest najwyższy szczyt Kuby- Pico Turquino. Góra znajduje się w samym sercu Gran Parque Nacional Sierra Maestra, twierdzy Fidela Castro i Che Guevary, armii rebeliantów a także z powodzeniem obalonego dyktatora Fulgencio Batisty w 1959 roku.

Sierra Maestra jest parkiem narodowym pełnym zagrożonych lub endemicznych zwierząt, w tym najmniejszej ropuchy świata (1 cm). Obaszar zamieszkują również tysiące ptaków, rosną tutaj gigantyczne paprocie i dzikie orchidee- a wszystko wewnątrz pięknych pochmurnych lasów.

Szlaki tutaj są raczej krótkie i głównie prowadzą do ładnych miejsc widokowych. Mimo wielu możliwości tras- bo gór na wyspie jest dużo- wytyczone trasy po których można się poruszać są dość ubogie.

Wyjazd na Kubę możemy uznać za technicznie prosty , zaś poziom trudności wędrówek porównalibyśmy do naszych Beskidów.

Odwiedzamy również wspaniałą dolinę Viniales- otoczona skalistymi górami i dramtycznymi skałami dolina to wspaniały krajobraz, jedne z najpiękniejszych miejsc na Kubie. Tradycyjne techniki są tu nadal używane do produkcji rolnej, zwłaszcza tytoniu, z któego produkuje się cygara. Dolina znajduje się na liście Unesco od 1999 roku. 

Zapraszamy do odkrywania z nami tej cudownej wyspy pełnej żywej muzyki, pięknych plaż i nieskazitelnej przyrody.

Zgłoszenia przyjmujemy do 4 października.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 4800 pln na bilet i ubezpieczenie. 

5/11 Podczas terorocznego wyjazdu możliwy jest wylot z Warszawy/ Krakowa bądź Berlina – przylot do Hawany + nocleg

6/11 przejazd Santiago de Cuba- możliwy jest przelot samolotem za dopłatą około 600- 650 pln – zamiast całodziennej trasy autobusem

Santiago de Cuba to jedne z najpiękniejszych miast Cuby. Rejon wokół to najpiękniejsze przyrodniczo krajobrazy Kuby a samo miasto to piękne hitoryczne budynki.

       7/11 zwiedzanie + przejazd Bayamo- organizacja trekkingu

        8/11 Pico Turquino (1974 m.n.p.m.) to najwyższy szczyt na Kubie.

Jest to również region przepięknych gór Sierra Meastra, który były twierdzą               Fidela Castro i Che Guevery , kiedy ukrywali się w pobliskich lasach prowadząc           partyzancką wojnę i gdzie obalili dyktaturę Fulgencio Batisty w 1959 roku.

Sierra Maestra to Park o bogatej florze i faunie- występuje tu wiele endemicznych gatunków w tym najmniejsza ropucha świata, piękne storczyki i miliony ptaków.

Łącznie podczas dwóch dni trekkingu przejdziemy 14 godzin- około 25 km.

Najtrudniejszym elementem wspinaczki jest upał oraz dosyć strome i ostre podejście i zejście.

      Dzień 1 trekkingu: Wejście na Pico Turquino rozpoczniemy w Alto de Naranjo.

Pierwszego dnia odwiedzimy Comandancia de la Plata, gdzie Fidel Castro miał swoją główną siedzibę podczas rewolucji. W tej chwili znajduje się tutaj muzeum.

Na noc dochodzimy do schroniska, gdzie nocujemy.

Łączny czas przejścia 7-8 godzin.

9/11 trekking Pico Turquino- drugiego dnia z samego rana wchodzimy na szczyt a następnie schodzimy w dół i zjeżdżamy do Bayamo.

Wejście na wierzchołek to malownicza trasa biegnąca przez stare paprocie i wilgotny las. Znajdziemy tu popiersie Jose Marti, bohatera narodowego, który walczył podczas II wojny światowej.

      Ze szczytu rozciąga się piękny widok na cały Sierra Maestra.

       Łączny czas przejścia- 8-9 godzin.

10/11 przejazd do Baracoa- jest to piękne kolonialne miasteczko, najstarsze na Kubie założone w 1511 roku. Baracoa to wspaniałe plaże jak również piękne Parki Narodowe tego regionu.

11/11 El Yunque- pierwszy Park Narodowy w okolicy Baracoa.

Wchodzimy na szczyt o wysokości 560 m. – stanowi tzw. górę stołową, która jest płaska na szczycie, miejscowi nazywają ten kształt góry „kowadłem” J

Ze względu na bogoctwo flory i fauny otaczające rejon El Yunque został on wpisany na listę krajowego dziedzictwa przyrody w 1979 roku.

12/11 drugim bardzo ważnym Parkiem jest Park Alejandro de humbolt.

Jest to kolejny Park wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco (w 2001 roku) ze względu na jeden z najbardziej bogatych endemicznie ekosystemów świata.

Podczas pobytu będziemy podziwiać piękne góry, jeziora oraz wodospady.

W Parku spędziemy dwa dni i tam też spędziemy nocleg.

13/11powrót Baracoa- zwiedzanie (powrót do Santiago de Cuba)

14/11 całodzienny przejazd do Hawany (możliwy jest przelot)

15/11 przejazd w rejon doliny Viniales

16/11  przechodzimy jednodniowe szlaki w rejonie Valle de Ancon pośród pięknych szlaków przez busz, dochodząc do punktów widokowych

17/11 szlaki w rejonie Vianiales- drugiego dnia odwiedzimy Mogote dos Hermanas, gdzie znajdziemy prehistoryczne murale

18/11 powrót d o Hawany, wieczór w Hawanie, możliwość odwiedzenia jednego z najsłunniejszych kabaretów świata Tropikany

19/11 wylot do Polski

20/11 przylot do kraju 

 

informacje wkrótce


Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza