This text is replaced by the Flash movie.

Albania

Początek: 20-06-2020
Koniec: 02-07-2020



1500 pln + 850 euro

W koszt nie jest wliczony żaden transport.

Możliwe koszty transportu to:

samolot + przejazdy na miejscu transportem publicznymi oraz wynajętymi samochodami= około 2000 pln

bus z Polski na całą trasę przejazdu= 1500 pln (cena orientacyjna przy grupie 8- osobowej)

możliwy również transport własnymi samochodami i rozdzielenie kosztów między uczestników 

 

W cenę wliczone są:
Organizacja wyjazdu, noclegi w hostelach, domach gościnnych, w namiotach w górach, hotelach, rejs promem po jeziorze Komani, 2 posiłki dziennie, ubezpieczenie.

Cena nie obejmuje:
Lotu w tandemie na paralotni (80 €), alkoholu, biletów wstępu do zabytków, prowiantu w górach (około 50 euro), ewentualnego osiołka do noszenia bagaży- około 100 pln/ cały wyjazd, dojazdu do Albanii, wyżywienia podczas przejazdu

 

Opcje przedłużenia wyjazdu:
1. Przedłużenie o 3 dni – wejście na górę Korab, najwyższy szczyt Albanii i Macedonii; 170 €
2. Przedłużenie o 2 dni – zwiedzanie historycznych miast Albanii (Kruja i Berat lub Gjirokastra); 120€
3. Przedłużenie o 2 dni- odpoczynek na plażach- 150 Euro
 

Albania to niewątpliwie jeden z najbardziej egzotycznych krajów Europy. Powolny rozwój gospodarczy i niestabilność polityczna paradoksalnie pozwoliły zachować Albanii większość ze swego naturalnego piękna. Rzadko uczęszczane tereny górskie kryją w sobie mnóstwo trudno dostępnych wiosek, których mieszkańcy radzą sobie bez podstawowych sprzętów i udogodnień. 
Albańczycy słyną ze swojej gościnności i zachowali jeszcze wiele spontaniczności i otwartości, których tak trudno doszukać się dziś na Zachodzie. Ważną rolę w kształtowaniu ich kultury miała bogata historia – pięć wieków panowania tureckiego, walka o niepodległość i okres komunizmu, kiedy Albania pod władzą Envera Hodży była jednym z najbiedniejszych, najbardziej represyjnych i odizolowanych krajów świata. Pamiątką po paranoicznej dyktaturze Hodży są setki tysięcy betonowych bunkrów rozsianych po całym kraju. Transformacja lat 90-tych okazała się równie bolesna, z masową emigracją, przewrotem i okresem anarchii w 1997 roku i powolnym rozwojem demokracji. 
70 % powierzchni Albanii to góry, których duża część to tereny trudno dostępne i słabo uczęszczane przez turystów. Alpy Dynarskie na północy kraju, z wieloma ostrymi szczytami powyżej 2000m, to jedne z ostatnich dzikich górskich terenów w Europie.
Góra Jezerca (2694 m n.p.m) to najwyższy szczyt północnego pasma, zwanego Przeklętymi Górami, i jednocześnie najwyższy szczyt znajdujący się całkowicie na terenie Albanii (Góra Korab, o wysokości 2764 m leży na granicy z Macedonią).
Zabudowania wioski Theth, z której ruszymy na szczyt, rozrzucone są wzdłuż doliny otoczonej przeważającymi na całej północy skałami wapiennymi. Wioska znajduje się na terenie parku narodowego o tej samej nazwie, gdzie znaleźć można około 1000 gatunków roślin i wiele gatunków zwierząt, w tym wilki, niedźwiedzie, liczne ptaki i ponad 140 gatunków motyli (najbogatsze siedlisko w Europie). Na szlaku spotkać można pasterzy, owce i muły. Theth to niesamowite widoki dolin, przełęczy, jezior i kotlin górskich. Po zdobyciu Jezerca wybierzemy się na drugi szczyt - Arapit. Łącznie spędzimy 5 dni na trekkingu w górach Albanii.
W tych samych Alpach Albańskich zobaczymy jedną z najpiękniejszych rzek regionu – Valbonę i przepłyniemy promem po wąskim jeziorze Komani.
Poza górami odwiedzimy również jedne z najciekawszych miast Albanii – Bajram Curri, Szkodrę i Tiranę. 

Prosimy o zgłoszenia do 15 kwietnia.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata  800 pln na konto klubu:

Annapurna Klub, ul. Mozarta 12/15, 43-100 Tychy

konto: 34 1090 1652 0000 0000 6404 1166

 

Z Polski lecimy do Tirany, z jedną przesiadką po drodze (możliwy jest również wylot z Wiednia, wtedy zapewniamy dojazd busem do Wiednia z jednego z miast Polski południowej). Dzień po przylocie jedziemy przez Szkodrę i dalej krętą górską drogą do wioski Theth położonej w Alpach Dynarskich na wysokości około 700 m n.p.m. Tego samego dnia zrobimy wycieczkę do pobliskiego wodospadu lub źródła – „Niebieskiego Oka”, będzie też czas na zwiedzenie wioski i jej zabytków, m.in. kamiennej wieży, która służyła mężczyznom zagrożonym zemstą ze strony wrogiego rodu na ukrycie się i przeczekanie niebezpieczeństwa utraty życia.
Trzeciego dnia ruszymy w góry: będzie to kilkugodzinna trasa do przełęczy Peja (1700 m) i dalej do polany górskiej, gdzie spędzimy noc pod namiotami. Stamtąd wcześnie rano następnego dnia zaczniemy wejście na górę Jezercę (2694 m). Na trasie może być śnieg, ale nie ma potrzeby używania żadnego specjalistycznego sprzętu.
W drodze powrotnej miniemy górskie jeziora tuż przy granicy z Czarnogórą. Wieczorem powrót na polanę i nocleg w namiotach. Następnego dnia chętni będą mogli wejść na górę Arapit (2217 m), bardziej wymagającą niż Jezerca. Południowa 1000-metrowa prosta południowa ściana robi niesamowite wrażenie – góra Arapit bywa czasem nazywana Matterhornem Albanii. Można będzie też wybrać trasę prowadzącą wokół góry, z powrotem do wioski.
Szóstego dnia, po noclegu w domu gościnnym u albańskiej rodziny przejdziemy przełęczą (1800 m) do kolejnego pięknego miejsca północnych gór – doliny rzeki Valbony. 
Maksymalnie trasa trekkingu zawiera 1000- metrową różnicę wysokości na dzień. 
Z Valbony przejedziemy na nocleg do Bajram Curri, typowego postkomunistycznego miasta o betonowej zabudowie. Następnego dnia wcześnie rano przepłyniemy promem przez jezioro Komani – wg przewodnika National Geographic jest to jeden z trzech najciekawszych rejsów promem na świecie. Ze stacji końcowej przejedziemy do Szkodry, położonej nad największym jeziorem na półwyspie Bałkańskim. Po krótkiej przerwie wrócimy do Tirany, którą zwiedzimy tego popołudnia i wieczoru. Tirana to relatywnie nowe miasto, które rozrosło się do milionowej metropolii od czasu gdy zostało wyznaczone na stolicę w 1920 roku. 
Ósmego dnia pojedziemy na południe do Vlory i dalej przez park narodowy Llogara na widowiskowe 1000-metrowe wybrzeże, gdzie Adriatyk łączy się z Morzem Jońskim. Tam chętni zwieńczą wyjazd lotem w tandemie na paralotni, z lądowaniem na plaży.
Dziewiątego dnia wyjazdu wylot do Polski.

-  buty trekkingowe za kostkę lekkie
- skarpety trekkingowe 3-4 pary
- inne skarpety
- stuptuty
- kalesony oddychające
- spodnie trekkingowe ewentualnie typu safari lub wojskowe
- krótkie spodenki
- bielizna oddychająca i bawełniana z długim rękawem
- 2 polary
- kurtka na wiatr i deszcz
- czapka na zimno i słońce
- śpiwór do 0 stopni
- karimata lub mata samopompująca
- palnik epi
- sztuće
- menażka
- kije teleskopowe
- plecak 50- 70 l 
- plecak 30- 50 l
- stroje kąpielowe

Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza