This text is replaced by the Flash movie.

Patagonia

Początek: 16-02-2020
Koniec: 01-03-2020koszt:

14 700 pln

obejmuje: organizację wyprawy, przelot Berlin (zapewniamy dojazd busem z Poanania) ew. Warszawa - Buenoss Aires- Warszawa, przelot Buenoss Aires- El Calafate  oraz przelot Punta Arenas- Buenoss Aires, wszystkie przejazdy na miejscu autobusami- trasa: El Chalten- El Calafate- trekking W w Chile- El Calafate, przejazd El Calafate- Punta Arenas- El Calafate , wszystkie pozwolenia na szlakach oraz wstępy do parków narodowych, noclegi w hotelach klasy turystycznej, w górach noclegi w namiotach, wyżywienie (2 posiłki dziennie), ubezpieczenie alpinistyczne

Trasa podróży jest tak zorganizowana, że nie nosimy namiotów, ani ciężkich plecaków podczas trekkingów.

Kupujemy jedzenie w schroniskach i śpimy w namiotach obok schronisk. 

Namioty wypożyczamy w każdym punkcie naszego noclegu.

 koszt nie obejmuje: wstępów do zabytków I atrakcji dodatkowych (zwiedzanie Buenoss Aires), nadbagażu ( max. 15 kg na lotach wewnętrznych), opłat lotniskowych ( El Calafate- około 20 usd), wycieczki do lodowca Perito Moreno- około 100-120 usd, wycieczek w okolicy Punta Arenas- największa kolonia Pingwinów w Ameryce Południowej- 100 usd.

 


możliwe są również opcje przedłużenia wyjazdu:
- pięciodniowe przedłużenie wyjazdu o Ziemię Ognistą ( 900 usd wraz z rejsem do kolonii lwów morskich, kormoranów królewskich i pingwinów)
- ośmiodniowe przedłużenie wyjazdu o przylądek Horn (1300 usd)
- tygodniowe przedłużenie wyjazdu o Patagonię Chilijską rejon jezior ( w programie m.in. wejście na wulkan Villarica 2847 m. ew. wejście na volcan Llanin 3776 m.; canyoning w rejonie Pucon, trekking pośród Patagońskich wulkanów, gorących źródeł, gejzerów i księżycowych krajobrazów- 1000 usd)
- czterodniowe przedłużenie o wodospady Iguazu (500 usd)
- czterodniowe przedłużenie o Urugwaj ( 500 usd)
- tygodniowy rejs na Antarktydę ( około 7000 usd)

 

Szeroka i zróżnicowana Patagonia to błotniste lasy, dzikie rzeki, szczyty otoczone przez lodowce i krajobraz stepu kształtowany wiatrem aż po kres horyzontu. 
To wielki teren podzielony między Argentynę i Chile. Miejsce stało się legendą dla poszukiwaczy wspaniałych przygód, dla tych którzy zdecydowali się na wspinaczkę po ich mitycznych wieżach, przejście przez kontynentalną pokrywę lodowca czy po prostu na zagubienie się w tej ogromnej przestrzeni.

Patagonia wciąż posiada nienazwane szczyty, miejsca nieekslporowane i niepoznane. 

Patagonia którą zobaczymy wydaję się być całkowicie odkryta. Dzięki legendom o końcu świata popularne szlaki wokół szczytów ikon to jedne z najbardziej przygotowanych szlaków tego zakątka świata. Wciąż jednak to wspaniałe zapierające dech w piersiach widoki granitowych monolitów otoczonych szalem kontynentalnego lodowca. 

Pasmo górskie Andów powstawało przez ostatnie 70 mln lat kiedy oceaniczna płyta tektoniczna Nazca powoli klinowała się pod kontynentalnym talerzem Ameryki Południowej. Więc wielkość gór stopniowo rosła blokując przepływ wilgoci znad Pacyfiku, czego efektem jest suchość terenu po wschodniej stronie And.
Ten podział jest wyraźnie widoczny kiedy podróżujemy od wschodniej stepów Patagonii Argentyńskiej do zielonych, bardziej mokrych terenów Patagonii Chilijskiej.

Południowy rejon Patagonii to krajobraz dotykający zamarzniętej zasłony lodowcowych śniegów. Pole Lodowe Ameryki Południowej rozciąga się na przestrzeni całej Patagonii i w roku 2009 zawierała się na przestrzeni 4500 km kwadratowych (wciąż topnieje). Jest to najbardziej rozległy rejon lodowcowy poza regionem polarnym. To trzecie na Ziemii zasoby słodkiej wody poza Antarktydą i Arktycznymi polami wraz z Alaską.
Pole lodowe w Patagonii dzieli się na północne i południowe. Te północne ( Campo de Hielo Norte) rozciąga się na przestrzeni 100 km i zwiera 19 głównych lodowców.
Południowe pole rozciąga się na 320 km długości na granicy Argentyny i Chile i to właśnie jego lodowce będziemy mogli podziwiać podczas trekkingów w rejonie Torres del Paine i Parku Narodowego Los Glacieres. 

Ta karmiona ciężkami opadami śniegu kraina broni swoje lodowe czapy przed topnieniem dzięki prawie ciągłej kontynuacji zachmurzenia terenów lodowcowych oraz najwyższych szczytów rejonu.

Między innymi właśnie Patagońskie lodowce czynią z tej krainy cel wyjątkowy i niezwykły.
Przestrzenie tu są ogromne, rozległe, zupełnie jak cisza je wypełniająca.

Dla tych którzy tu przybędą spotkania z tą pustką może być równie wspaniałym doświadczeniem.

Podczas wyjazdu w ten rejon odwiedzimy dwa miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco (  Park Nacional Los Glacieres, Torres del Paine Biosphere Reserve).

Prosimy o zgłoszenia do 15 października.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 7000 pln na konto stowarzyszenia.  

17.02- wylot do Buenoss Aires

18.02- przylot +zwiedzanie Buenoss Aires

19.02 – przelot El Calafate + przejazd Chalten

20.02 trek Cerro Torre. Pięknym trzygodzinnym szlakiem dochodzimy do 

campamiento de Agostini. Stąd kolejną godzinę ( tam i z powrotem) dochodzimy do miejsca zwanego Mirador Maestri tuż obok pięknego lodowca glaciar Torre, skąd rozciąga się wspaniały widok na  Cerro Torre (3102 m.) oraz kilka iglic obok nich m.in. Aguja Egger (2900 m), Cerro Mocho (1953 m.).

21.02 trek Fitz Roy- trasa widokowa pod Monte Fitz Roy. Po trzygodzinnej wędrówce z El Chalten dochodzimy do Campamiento Poincenot, skąd stromym zboczem podchodzimy do Laguna do los Tres ( 3 godziny tam i z powrotem) skąd widzimy bardzo blisko i wyraźnie piękną iglicę Monte Fitz Roy wraz z otacząjącymi lodowcami: Glaciar de los Tres, Glaciar Rio Blanco.

Łączny czas przejścia podczas obu dni to 6-7 godzin.

22.02 powrot do El Calafate

23.02 wycieczka na lodowiec perito Moreno-  lodowiec w Parku Narodowym Los Glaciares w prowincji Santa Cruz w Argentynie.

Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w argentyńskiej Patagonii.

Ma 258 km2 powierzchni i 30 km długości. Jest jednym z 48 lodowców zasilanych przez Południowy Lądolód Patagoński zlokalizowany w Andach. To pole lodu jest trzecią co do wielkości na świecie rezerwą wody pitnej.

24.02 przejazd do Chile

25.02 Tu przejdziemy uznawany za najsłynniejszy szlak świata o nazwie mającej odniesienie po prostu do jego kształtu- "W". 

To czterodniowa wędrówka pośród granitowych skał o wysokości 2800 m. To najbardziej znana część Patagonii, przyciągająca  masy jakby pielgrzymujących tu turystów. Wszystkich przyciągają klasyczne patagońskie panoramy wspaniałych "Torres del Paine",  ale również Cuernos del Paine czy Cerro Paine Grande. 

Trekking w tym rejonie zajmie nam 4 dni. Trasa biegnie wokół trzech głównych pasm dolinami, poprzecinane lazurowymi jeziorami oraz lasami. Podczas trekkingu nocujemy w namiotach, które są dla nas rozstawione i przygotowane na miejscu, nie nosimy namiotów  ani jedzenia.

dzień pierwszy- dojście do Paine Grande- z Guarderia Pudeto przechodzimy 2 godzinną trasę widokową do Lago Nordenskjold po drodze podziwiamy wodospad Salto Grande. Przepływamy katamaranem na stronę Paine Grande i tam przechodzimy kilka tras do punktów widokowych.

26.02 drugiego dnia przechodzimy trasę 15,5 km do schroniska cuernoss. Po drodze dochodzimy do widokowego punktu w dolinie francuzów- 

Mirador Britanico

27.02 Przechodzimy do schroniska central 11 km trasę. Dodatkowo przechodzimy około 9 km na lekko do punktu widokowego na Torres Del

 Paine- Mirador Las Torres

28.02 powrot do Puerto Natales + przejazd Punta Arenas

29.02 dla chętnych wycieczka na Isla Magdalena- wyspa znajduje się w regionie Magallanes, około 32 km na północny wschód od stolicy regionu Punta Arenas. W 1982 r. Miasto i pobliska wyspa Marta zostały uznane za zabytek narodowy - pomnik przyrody Los Pingüinos.

Wyspa jest miejscem lęgowym kilku gatunków ptaków morskich, w szczególności pingwina magellana. Kolonia pingwinów na wyspie jest monitorowana od 1998 r. I szacuje się, że w 2007 r. Mogła pomieścić 63 000 par lęgowych. + wylot około 23:00 do Santiago

01.03 wylot z Santiago do Warszawy

02.03 przylot do Polski


- kije teleskopowe 
- kurtkę gore- tex lub podobna 
- 2 ciepłe polary 100 i 200 lub 200 i 300 lub 200 i sweter puchowy/ ew. kurtka z primaloftu
- spodnie polar 100/150 
- spodnie gore- tex lub podobne
- 2 pary skarpet wełnianych lub innych ciepłych; inne skarpety- w tym wydalające pot 
- 2 pary grubych rękawic polarowych (łączone nie mogą uciskać palców, szczególnie końców)
- rekawice ciepłe narciarskie (na wiatr)
- czapka
- bielizna oddychjąca
- buty trekkingowe o mocniejszej konstrukcji, najlepiej ze skóry połączonej z goretexem, o co najmniej 1 numer za duże; można zabrać lekkie treki jako drugie buty; adidasy lub sandały
- okulary lodowcowe 
- plecaki: 70l i 40l lub plecak 50/ 60 litrów i do tego duży worek np. typu wojskowego, służący jako pokrowiec lub pojemnik na zostawiany depozyt
- ciepły śpiwór min. -5 stopni 
- termos 0,7l- 1l 
- czołówka+ zapas baterii 
- zegarek 
- przybory toaletowe 
- krem uv 30-60,
- maska przeciwwietrzna
- rozgrzewacze chemiczne
- 2 rolki papieru 
- bielizna
- folia ratunkowa NRC

Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza