This text is replaced by the Flash movie.

Ladakh- ostatni Tybet...

Początek: 18-08-2020
Koniec: 01-09-20209500 zł *

*- wplata w Polsce na bilety lotnicze, reszte zabieramy w dolarach po kursie nbp na miejsce 

Koszt bez przelotu 7700 zł 

Koszt obejmuje:
Organizację wyprawy, przeloty: do Delhi i z powrotem (możliwy wylot z lotniska zagranicą, zapewniamy wtedy dojazd z miasta przygranicznego) lot na trasie Delhi-Leh-Delhi, przejazdy na miejscu: zwiedzanie na miejscu, Nubra Valley; Noclegi – Leh, Nubra i Delhi w hotelu; wyżywienie: na dole 2 posiłki dziennie; w górach kucharza i 3 posiłki dziennie; trekking na Stok Kangri (6180m)- 7 dni + transport na osiołkach/koniach; Zezwolenie szczytowe. Wycieczkę do Nubra Valley (w tym pozwolenie); zwiedzanie klasztorów Ladakhu, wynajęcie namiotów, przewodnika miejscowego oraz osoby z klubu; specjalne ubezpieczenie trekkingowe i ubezpieczenie od kosztów leczenia, podstawowe szkolenie, składkę na rzecz klubu.
Koszt nie obejmuje:
Wizy (225 PLN); biletów wstępu; wycieczek fakultatywnych, np. Pangong Lake, zwiedzania i dojazdu do dodatkowych klasztorów, ewentualnej wycieczki z Delhi np. Agra, jazd na wielbłądach, nadbagażu w samolocie (20 kg) i w górach (20 kg).

 

Ladakh to płaskowyże otoczone wysokimi górami, znajdujące się w zachodniej części Himalajów, w górnym biegu Indusu. Ladakh zwany jest „krainą przełęczy” lub „małym Tybetem”. Obecnie, w świetle wydarzeń w najbardziej znanym chińskim Tybecie, o Ladakhu coraz częściej mówi się że to jest „ostatni prawdziwy Tybet”, tutejsza ludność cieszy się wolnością wyznania, a świątynie zachowane są w znacznie lepszym stanie.
W czasach starożytnych przez Ladakh przechodził Jedwabny Szlak łączący Indie z Tybetem i Chinami. Przybywali nim również mnisi buddyjscy i osiadali budując na górskich zboczach gompy – klasztory buddyjskie. Do końca X wieku Ladakh był częścią Tybetu, potem stanowił niezależne Księstwo (dynastia Njarama). W XIV w przeszedł w ręce Mugolów, a następnie Anglików. Po zdobyciu niepodległości przez Indie (w roku 1947) Ladakh został przyłączony do Zjednoczonych Indii.
Z powodu surowych warunków życia jest to obszar jest stosunkowo słabo zaludniony w stosunku do swojej powierzchni, przypada tu jeden mieszkaniec na 1 km2. Pogoda w Ladakhu jest prawie zawsze dobra dla turystów, gdyż nie dociera tutaj monsun, który spotkamy w okolicach Delhi. Średnie opady deszczu są tu porównywalne z Saharą. Warunki te wytworzyły szczególny rodzaj surowego piękna i pustynny charakter Ladakhu. Większość tutejszych mieszkańców, wznosząc domy, nie przewiduje możliwości wystąpienia deszczu, co odzwierciedla się w ich konstrukcji. Ze względu na znaczną wysokość (Leh położone jest około 3 500 m n.p.m) nie należy się tutaj spodziewać upałów. Średnie temperatury dnia w sierpniu/wrześniu będą kształtowały się w okolicy 15-20 oC, może być wietrznie. 

 

1.Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata na bilet i ubezpieczenie w wysokości 3200 zl na konto Stowarzyszenie „Annapurna Klub„ Bank Zachodni WBK S.A. I/O Tychy 34 1090 1652 0000 0000 6404 1166 z dopiskiem: Ladakh- bilet. Proszę o potwierdzenie wpłaty, najlepiej mailowo lub listownie.
2.Proszę o listowne lub mailowe przesłanie imienia, nazwiska, daty oraz miejsca urodzenia, stałego adresu zamieszkania.

Dzień 1 Przelot Warszawa – Delhi, możliwy lot z innego miasta.
Dzień 2 Przelot do Leh 3500 m npm. Zwiedzanie Leh – stolicy Tybetu Zachodniego, pałac Rodziny Królewskiej niezależnego królestwa Ladakhu wzniesiony w XVII-XIX wieku, obecnie zrujnowany, uważany za miniaturę słynnego Pałacu Potala w Tybecie. Znajduje się tam też więcej zabytków wartych odwiedzenia, np.: Meczet Sunnicki, Shanti Stupa. Obecnie miasto dostosowane jest do przyjmowania turystów, jest w nim wiele hoteli, restauracji i sklepów z pamiątkami, odbywają się festiwale folklorystyczne. Jednocześnie jest to miejsce spokojnego życia Tybetańczyków oraz mnichów buddyjskich.
Dzień 3 Wycieczka historyczno-kulturowa w po dolinie Indusu: Pałace Shey i klasztory w Thiksey, ew. Spituk lub Hemis. W miejscowości Shey, będącej niegdyś stolicą Ladakhu, znajduje się pałac przedtybetańskich królów Ladakhu. Jego strategiczna lokalizacja pozwala na oglądanie wspaniałych widoków na Dolinę Indusu i setki stup zbudowanych na pustyni. Jedna z pałacowych świątyń skrywa figurę wielkiego Buddy wyrzeźbionego z miedzi a pokrytego złotem. W miejscowości Shey znajduje się też mały meczet o dużej wartości historycznej, zbudowany przez jednego z największych autorytetów islamu Shah-e-Hamdan. Klasztor w Thiksey jest jednym z największych i wywierających największe wrażenie architekturą w dolinie Indusu. Jest również słynny z doskonałych malowideł ściennych przedstawiających wizerunki Buddy. Klasztor w Spituk znajduje się najbliżej Leh. Z jego murów zobaczyć można widok na zachodnią części doliny Indusu. Wiele malowideł Buddy i
thangka pochodzi z XV wieku
Dzień 4 i 5 Wycieczka do Doliny Nubry – jednego z najbardziej wyjątkowychmiejsc w Ladakhu, otwartej dla ruchu turystycznego w roku 1994. Dolina położona jest na wysokości około 3 050 m npm, u zbiegu rzek Shyok i Nubra,
które stwarzają wyjątkową konfigurację terenową oraz klimat oddzielający dolinę od pasma Karakorum. W bezpośredniej bliskości rzeki jest to dolina rolnicza, co stanowi kontrast w stosunku do reszty Ladakhu. Wyższe zbocza
gór są pustynne, ale też w inny sposób – występuje tam klasyczna pustynia piaskowa z wydmami. (Po której oczywiście można przejechać się na wielbłądzie.) Do Nubry wjeżdża się przez przełęcz Khardung La (5 359 m npm),
najwyższa w Ladakhu i jedną z najwyższych przejezdnych samochodem przełęczyna Świecie. Dolina stanowi jedno z połączeń Ladakhu z Pakistanem – przez sławny Lodowiec Siachan oraz z Chinami przez równie popularne przełęcze Karakorum i Saser. W dolinie Nubry zwiedzamy miejscowości (plan minimum): Diskit – z dramatycznie zlokalizowanym na zboczu góry klasztorem, Hunder – stolicę Nubry z klasztorem Chamba, klasztor w Sumur oraz Panamik z gorącymi źródłami
Dzień 06: Po wczesnej porannej jezdzie z Leh do Martselang 11,200 ft /3,414m), rozpoczynamy naszą wędrówkę do miejscowości Shang; po drodze możemy podziwiać odbierający oddech widok na miasteczka SAKTI i Cherry, wkraczamy
do doliny Shang i kontynuujemy naszą wędrówkę przez malownicze miasteczko Shang; Nocleg spędzamy w obozie.
Dzień 07: Wczesnym porankiem pakujemy się i rozpoczynamy naszą wędrówkę stopniowo wspinając się do miasteczka, gdzie przywita nas piękny widok pól, otoczonych kamiennym murem oraz kanały irygacyjne. Schodząc do szlaku ku zwężającej się
dolinie ,droga staje się bardziej stroma gdy dochodzimy do obozu Shang Phu (13,900 ft / 4,237m). Drzewa i krzewy jałowca oraz małe sanktuarium nagle wyłaniają się po środku pastwiska. Jest to typowy sielankowy krajobraz Ladakhu z małymi kamiennymi chatkami zwanymi phu-lu, które służą jako mieszkania letnie.
Dzień 08: Dziś rozpoczynamy naszą wędrówkę doliną na prawo od skrzyżowania, na którym dzień wcześniej rozbijaliżmy obóz. Wspinamy się przez zarośla i krzewy dzikiej róży. Pozostawiająć za sobą strumień, wspinamy się po drugiej stronie doliny, na górę Shang La (16.300 ft / 4,968m). Dojście zajmuje około trzechi pół godziny. Z przełęczy, widoki otwierają się na szczyty Stok i Matho La Kangri, z przodu oraz na szczyt Parcha Kangri z tyłu. Szlak ten jest niesamowity!
Dzień 09: Delektując się pięknym widokiem na dolinę Indusu, kontynuujemy nasza wędrówkę gdzie szlak pozostaje po wysokiej stronie wzgórza. Trzy godzinny spacer po nierównym terenie, wzdłuż pobocznych strumieni doprowadzi nas pod Matho La (14.100 stóp / 4297 m.). Ponieważ był to krótki dzień,można udać się na wycieczkę na wschodnim zboczu masywu matho Kangri na 19000 ft / 5800 m, nie napotykając lodu ani śniegu. Za doliną będzie widać Ladakh i Khardung La a za nimi wzniosłe góry wschodniego łańcucha Karakorum.
Dzień 10: Zaczynamy wędrówkę idąc na przełęcz (16.100 ft / 4,907m), gdzie Stok Kangri wznosi się tuż obok. Zchodzimy
do pastwisk Mankarmo obok strumienia. Pozostawiając główną dolinę,wspinamy się na zachód, do bazy pod Stok Kangri (16,077 ft / 4,900m).
Dzień 11: Zaczynamy przed wschodem słońca. Wspinamy się do góry aż do szczytu grani, męczące podejście moreną do grani, następnie schodzimy na lodowiec. Powyczerpującej dziewięćdziesięcio minutowej wspinaczce, można dostać się na
szczyt. Jeśli wspina się tutaj w sierpniulub później, nie napotkamy śniegu z wyjątkiem szczytu. Na szczycie jesteśmy na wysokości 6180m. Z góry pojawi się magiczny widok 360-stopniowy widok całego Ladakhu - bliźniacze szczyty Nuna (23,400 ft / 7,132m)) na wschodzie, Karakorum na północy przy dobrej pogodzie widać K2.
Dzień 12: z pastwisk Mungkirmo podążamy za rzeką Mankyarmo, aż do jej ujścia do rzeki Stok. Szlak prowadzi wzdłuż
rzeki Stok do wsi o tej samej nazwie. Na koniec będzie możliwość zapoznania się z lokalną historią w pałacu Stok.Przejazd do Leh. Wieczorem udział w występie folklorystycznym (opcja)
Dzień 13 Przelot Leh – Delhi, odbywa się on nieco wcześniej ze względu naniebezpieczeństwo niepogody,która uniemożliwiłaby lot ponad szczytami Himalajów.
Dzień 14 Zwiedzanie Delhi ew. wycieczka fakultatywna do Taj Mahal.
Dzień 15 Przylot do Warszawy

Wszystko w plecaku pakujemy w torebki foliowe nieprzemakalne, dodatkowo bardzo przydatny jest pokrowiec na plecak (transport, kurz itp.).
Dokumenty: paszport z wizą, ksero paszportu i wizy.
Buty: trekkingowe ciepłe i wytrzymałe o 1 rozmiar większe, sandały lub lekkie buty
Skarpety: ciepłe 2-3 pary (termiczne), skarpety inne (najlepiej oddychające, dużo na zmianę),
Spodnie: lekkie turystyczne, polarowe 100, kalesony (termiczne i oddychające), przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe (z membraną np. goretex)
Koszulki: z krótkim rękawem - oddychające i bawełnianie, z długim rękawem i golfem (termiczne i oddychające – np. polar 100 i cienka bieliźniana)
Polary wierzchnie – np. softshell i polar termiczny (1-2 sztuki)
Kurtka z membraną przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa
Rękawice – lekkie polarowe 2-3 sztuki, wierzchnie – przeciwwiatrowe (łapawice lub narciarskie)
Czapki: ciepła, przeciwsłoneczna.
Sprzęt: plecak duży (ok. 70 l.), plecak mały (30-40 l.), kije teleskopowe, (ew. czekan), raki (dopasowane do butów), 2 pętle z taśmy o długości 50 i około 80 cm, repik (5mm, przynajmniej 5m długości), 1 karabinek zakręcany, uprząż, apteczka osobista, folia NRC, czołówka + dodatkowe baterie, okulary przeciwsłoneczne, ew. 1 komplet rozgrzewaczy chemicznych.
Biwak i okolice: śpiwór puchowy lub syntetyczny dość ciepły, dodatkowo prześcieradło (na noclegi w cywilizacji), karimata, przybory toaletowe, krem z dużym filtrem UV (przynajmniej 30), papier toaletowy, termos ok. 0,7 l.

Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza