This text is replaced by the Flash movie.

Madagaskar

Początek: 14-09-2020
Koniec: 30-09-20206800 pln + 1600 euro

W koszt wliczono:

przelot na Madagaskar, wszystkie przejazdy wynajętymi samochodami dobrej jakości- podczas zachodniej części wyjazdu wliczony jest przejazd samochodami 4x4 , 2 posiłki dziennie na dole i 3 posiłki dziennie w górach i podczas spływu rzeką, zakwaterowanie w hotelach klasy turystycznej (pokoje z łazienkami gdzie jest to możliwe); w górach oraz tam gdzie nie ma infrastruktury turystycznej noclegi w namiotach; organizację trekkingu w parku Andringitra: wszystkie pozwolenia na szlakach, przewodnicy, tragarze niosący namioty, maty i jedzenie; 2 – dniowy spływ pirogą na rzece Tsiribihina, podczas spływu nocujemy w namiotach, wyżywienie x 3 posiłki dziennie, organizację zwiedzania w Parku Tsingy de Bemaraha- wstęp, przewodnik, ubezpieczenie, składkę na rzecz klubu,

W koszt nie wliczono:

Nadbagażu, wstępu do Parku Anja Parc- 20 euro, tragaży niosących rzeczy osobiste- 20 euro, napiwków- 50-80 euro; wstępu do parku Ranomafana – 25 euro, koszty zwiedzania stolicy i dojazdu do zabytków w stolicy, wstępu do parku Andasibe- Mantadia i kosztów przewodnika (około 30 euro), alkoholu.

 

Możliwe przedłużenia wyjazdu (program przedłużeń podajemy za głównym programem wyjazdu)

-        przedłużenie 1.

o 8-9 dni i zwiedzenie północnego Madagaskaru: 2700 pln + 900- 1000 euro (szczegółowy program podany jest za głównym programem wyjazdu)

 

- przedłużenie 2.

o 7-8 dni i zwiedzenie Komorów- 4600 pln + 1100 euro

 

- przedłużenie 3.

o 10 dni i zwiedzenie najbardziej niedostępnego regionu Madagaskaru- Masoala Peninsula, gdzie znajduje się ostatni pierwotny las deszczowy.

Przejdziemy tutaj 6-8- dniowym wymagającym trekkingiem w upalnychi niedostępnych lasach deszczowych.

Chętnych prosimy o kontakt- koszt 3000 pln + 1000 euro. 


Madagaskar to unikalna wyspa, gdzie klimat i roślinność to cechy których nie możemy porównać z żadnym  innym miejscem na Ziemii.

Oderwana od kontynentu Afrykańskiego 165 milionów lat temu zabrała ze sobą i wykształciła dziwne rośliny i zwierzęta, które ewoluowały tutaj w izolacji.

Najsłynniejsze to lemury- akrobaci i dziwaczne kameleony ale również roślinność jak lasy drzew- ośmiornic czy drzewa baobaby w kształcie butelki.

 

 

Madagaskar to czwarta co do wielkości wyspa na świecie oddalona o 400 km od swojego macierzystego lądu- Afryki. Różnie nazywana przez kolejnych przyjezdnych- „czerwona wyspą” czy „ósmym kontynentem” kusi każdego turystę niezmierzonym bogactwem krajobrazu, fauny i flory.

Nazwa „czerwona wyspa” pochodzi po prostu od koloru większości gleb tutaj napotkanych. Parki narodowe zajmują 20% jej obszaru i możemy doliczyć się ich aż 14 na całej powierzchni wyspy.

Szacuje się że aż 80 procent gatunków roślin i zwierząt występujących na Madagaskarze, można spotkać tylko na tej wyspie.

 

Niesłychane bogactwo drzemie tutaj w każdym odrębnym rejonie tej wyspy- od typowych Azjatyckich rozległych pól ryżowych, przez lasy tropikalne aż po pustynie. Obszar ten zajmuje 587 041 km2

 

Bioróżnorodność tego kraju być może ma jakieś odległe związki z Afrykańskim lądem. Ne pewno jednak ludzie tu mieszkający wspólnych korzeni z Afryką nie posiadają. Mieszkańcy wyspy pochodzą od  Indonezyjsko- Malajskich przybyszy, którzy przybyli tu drogami handlowymi Oceanu Indyjskiego. Dlatego też częstym widokiem tu spotkanym są pola ryżowe utworzone na wzgórzach oraz ceglaste domki- wpływ francuskiego kolonializmu.

Kultura Malgaszów jest ściśle związana z taboo i magią, wciąż można tu spotkać rodziny tańczące ze zmarłymi podczas ceremonii Famadihana („obracanie kości” – wyciąganie krewnych z grobu).

 

Naszym górskim celem na Madagaskarze będzie szczyt Pik Bobby- drugi co do wielkości szczyt Madagaskaru położony w górach Andringitra.

Szczyt jest technicznie prosty i cały trekking związany z jego z zdobyciem zajmie nam 3 dni. Trudności szlaku możemy porównać z trzydniowym chodzeniem po Tatarch zachodnich.

Będziemy tu przemierzali góry rozkoszując się wspaniałym krajobrazem ogromnych skał i głazów o niesamowitych kolorach, kształtach i formacjach.

Podczas wyjazdu odwiedzimy wszystkie najważniejsze punkty i znane atrakcje tego kraju.

Spłyniemy drewnianą pirogą na dzikiej rzece Tsiribihina, zobaczymy aleję Baobabów oraz najważniejsze parki Narodowe kraju.

 

Odwiedzimy wpisany na listę Unesco park Tsingy- de Bemaraha- najbardziej spektakularny chroniony obszar Madagaskaru. Tu na uwagę zasługują Tsingi- poszarpane formacje skalne wyrzeźbione przez lata erozji.

 

Odwiedzimy również park Andasibe- Mantadia gdzie zobaczyć można największe zwierzę Madagaskaru Indri- indri (mierzy 85- 90 cm), które śpiewa posród deszczowego lasu; w parku zobaczyć można żółtą

Sifakę (jeden z ładniejszych gatunków lemurów). Do tej pory za każdym razem udało się nam zobaczyć

Indri i Sifakę.

 

Odwiedzamy również najbardziej znane lemury z gatunku Catta z ogonem w czarno- białe paski i park narodowy Ranomafana, gdzie do tej pory naukowcy z roku na rok odkrywają nowe gatunki mrówek i innych roślin i zwierząt.

 

Podróż na Madagaskar to niesamowite doznanie różnorodności biologicznej ale i najmilszych i zawsze zapracowanych mieszkańców tej czerwonej wyspy.

 

Serdecznie Zapraszam do odkrywania prawdziwej egzotyki kraju pomiędzy Afryką a Azją.

 


Chętnych prosimy o zgłaszanie swojego uczestnictwa najpóźniej do 10 lipca.

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 6800 zł na bilet i ubezpieczenie.

Zapraszam do jednego z najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemii.

 

Wylot nastąpi najprawdopodobniej z Warszawy- przelatujemy do stolicy kraju- Antananarywy.

Po wylądowaniu i odpoczynku przejażdżamy do miejscowości Ambalavo- stolicy handlu krowami Zebu.

Krowy Zebu to jeden z ważniejszych elemetów kultury mieszkańców tego kraju. Ich posiadanie to oznaka bogactwa, kości czaszek używa w domach do odstarszania złych duchów a w większośi rejonów proces inicjacji małżeńskiej jest związany z ukradzeniem krowy z sąsiedniego stada J

Kolejne trzy dni spędzimy pod znakiem trekkingu w jednym z najpiękniejszych parków narodowych wyspy, pełnego pięknych ogromnych formacji skalnych.

Park Narodowy d’ Andringitra to istny raj, zarówno dla wspinaczy jak i trekkingerów.

Zdobycie szczytu Pik Bobby jest stosunkowo łatwym zadaniem- dziennie pokonujemy około 5 h po nieeksponowanych, technicznie łatwych wzniesieniach.

Dzień ataku szczytowego będzie najbardziej wyczerpujący i może zając do 11 h marszu. Tego dnia jednak krajobraz będzie najbardziej się zmieniał- przejdziemy przez miejsce zwane krajobrazem księżycowym w całości wypełnionym skałami o różnych formacjach i nachyleniu.

Trzeciego dnia dochodzimy do campu w dolinie Tsaranoro, gdzie rozkoszujemy się zapierającym dech w piersi widokiem jednego z najpiękniejszych ścian wspinaczkowych świata- Tsaranoro. Te spektakularne, ogromne- 800 metrowe granitowe ściany wnoszące się jak piękna, uśpiona księżniczka (nazwa górujących tutaj skał w języku malagasy oznacza właśnie piękną księżniczkę) ponad czerwonoziemnymi wioskami, to jedyne w swoim rodzaju miejsce na świecie odkryte przez francuskich wspinaczy nie dalej niż 10 lat temu.

 

Mieszkańcy tego regionu do rodu Betsileo- trzeciego największego rodu zamieszkującego wyspę. Miejscowi tu trudnią się przede wszystkim uprawą ryżu, który na wiosnę doskonale komponuje się z żółtawo- pomarańczowymi skałami i czerwoną ziemią.

W drodze powrotnej odwiedzimy Anja Park, w którym odwiedzimy lemury Catta- najbardziej znane lemury z charakterystycznymi czarno- białymi ogonami.

W tym okresie Lemury mają młode więc widok małych przyssanych do brzuchów matek jest szczególnie urzekający.

 

Następnego dnia ruszamy na zwiedzanie Parku Narodowego Ranomafana.

Park składa się z 40 000 hektarów wspaniałego, mistycznego zatopionego w gęstych chmurach lasu. Został utworzony w 1986 roku aby ochraniać jeden z rzadziej występujących gaunków lemurów- lemura bambusowego oraz dużego lemura bambusowego. Dziś ze względu na dużą ilość ilość zwierząt szczególnie endemicznych dla Madagaskaru, Park jest jednym z najbardziej popularnych Parków Madagaskaru.

 

Zatrzymamy się tutaj na jeden dzień aby przejść krótkim trekkingiem (około czterogodzinnym) ale przede wszystkim poszukiwać będziemy mieszkające tu lemury, które na pewno uda się nam zobaczyć.

Park Ranomafana jest źródłem wielu odkryć dla biologów z całego świata, znajduje się tu stacja badawcza gdzie przybywają naukowcy.

 

 

Następnie przejeżdżamy na zachodnią część wyspy, gdzie w drewnianym kanoe spędzimy dwa dni na rzece Tsiribihina.

Spływ rzeką Tsiribihina jest rodzajem spokojnej obserwacji pięknej przyrody i życia wokoło, jest to swego rodzaju mistyczne doznanie

Ta piękna nieuregulowana rzeka wije się pośród wiosek, pól, lasów i skał. Płynąc przez długie, upalne dni wsłuchujemy się w szczebiot ptaków i obserwujemy życie wokoło.

 

Po dwóch dniach dopływamy do miejscowości Belo- sur- Tsiribihina skąd ruszamy na północ do wspaniałego Parku Tsingi de Bemaraha. Park znajduje się na liście dziedzictwa Unesco i jednym z największych i najbardziej spektakularnych obszarów chronionych Madagaskaru.

Najbardziej znane są Tsingi- czyli wapienne „kolce”. Samo słowo tsingi znaczy po prostu chodzenie na palcach i odzwierciedla kształt skał. Są to największe tego rodzaju formacje skalne na Madagaskarze, zaś chodzenie między nimi – pośród skał lub wiszącymi mostami przyprawia o zawrót głowy J

Aby dobrze wyeksplorować park spędzimy tutaj półtorej dnia aby dotrzeć do najodleglejszych, ciekawych miejsc.

 

Stąd ruszamy na południe, gdzie zatrzymamy się na zachód słońca w Alei Baobabów i dojedziemy do miejscowości Morondava.

Następnego dnia przejeżdżamy stąd do stolicy.

 

Stąd udajemy się do ostatniego parku narodowego- Andasibe- Mantadia.

Symbolem parku jest indris.  Jest największym przedstawicielem rodziny i jednym z największych
lemurokształtnych - długość jego ciała (głowy i tułowia) wynosi 85-90 cm. Jest
jedyną małpiatką o krótkim ogonie – od 5 do 6 cm. Waży do 10 kg, więc jest też
jedną z najcięższych. Aktywny w ciągu dnia, prowadzi nadrzewny tryb życia, żywi się owocami, liśćmi i kwiatami. Swoją obecność na zajmowanym terytorium oznajmia donośnym, przypominającym wycie psa, głosem.
 W parku byliśmy trzy razy i za każdym razem udało się nam spotkać indri.
W parku mieszkają również żółte sifaki.

Park to bardzo ciekawy obszar lasu deszczowego, gdzie zobaczyć oczywiście można kameleony i wiele gatunków węży.

 

Stąd przejeżdżamy do stolicy skąd wylatujemy powrotnym lotem do Polski.

 

Podczas wyjazdu temperatury wahać się będą od 5 stopni w nocy w górach do 40 stopni podczas pobytu w innych częściach wysp.

Warto ocenić tę informację samemu i zabrać potrzebne rzeczy na takie amplitudy temperatur. 

Podczas trekkingu w lasach deszczowy warto mieć koszulkę z kołnierzem, który można podstawić. Zabieramy również długie spodnie i wkładamy nogawki w skarpetki.

Podczas trekkingu w rejonie wulkanu mt. Karthala też konieczne są długie spodnie ze względu na lawę- przewrócenie się w tym terenie bywa bardzo bolesne i pozostawia wiele ran…

Podczas zwiedzanie miast na Komorach warto zwrócić uwagę na strój, w którym możemy wejść do meczetu- mężczyźni powinni nosić długie spodnie i koszulkę z rękawkiem. Kobiety: długie spodnie/ spódnica, długi rękaw i chustka na głowę.

Przykładowa lista rzeczy do zabrania:

- buty trekkingowe- wygodne i stabilne, mogą być to zwykłe adidady w których trzeba będzie chodzić do 8 godzin (dzień ataku szczytowego). Buty mogą, ale nie muszą być koniecznie za kostkę- podczas trekkingu jest gorąco więc ważne aby buty były przewiewne.

- skarpety – cienkie

- spodnie typu safari z odpinanymi nogawkami,

- sandały lub inne lekkie buty- najlepiej takie, w których można chodzić po wodzie

- koszulki z krótkim rękawem

- polar 200, kurtka na wiatr i deszcz- lekka kurtka może być soft shell lub po prostu zwykła miejska przeciwwietrzna,

- czapka, kapelusz lub czapka na słońce,

- kije teleskopowe,

- śpiwór jak najlżejszy, folia NRC,

- przybory toaletowe,

- plecak średni + worek transportowy najlepiej z szelkami

- czołówka, okulary przeciwsłoneczne

- strój kąpielowy, 

- foliowe worki do zabezpieczenia bagaży na łodzi- zamykane na taśmę, które można kupić w sklepie żeglarskim (przynajmniej na dokumenty i aparat ale można zabrać też na cały bagaż) 

- parasol na słońce jasny

- książkę z gatunkami egzotycznych ptaków/ryb (opcjonalnie) 

- maska i rurka do pływania w rafach (opcjonalnie)

- ksero paszportuhttp://annapurna.pl/pl/relacje/?id=179 Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza