This text is replaced by the Flash movie.

Muztagh Ata

Początek: 02-07-2020
Koniec: 27-07-2020



KOSZT: 17600 zł*, obejmuje:

Organizację wyprawy, przelot Warszawa- Biszkek, przejazd Biszkek- Naryn- Kashgar- Subashi, karawanę wielbłądów do bazy, zezwolenie na zdobywanie szczytu, koszt oficera łącznikowego, wszystkie niezbędne dokumenty i zezwolenia niezbędne do poruszania się w Kirgistanie i w Chinach, noclegi na dole w hotelach i jurtach, w górach w namiotach wyprawowych (my zapewniamy namioty), wyżywienie- na dole 2 posiłki dziennie, pełne wyżywienie w górach gotowane we własnym zakresie wliczając specjalną żywność liofilizowaną, ubezpieczenie alpinistyczne.

Koszt nie obejmuje:

Ewentualnego nadbagażu, ewentualnej dopłaty do świeżych posiłków w bazie, wizy chińskiej 250 zł, tragarzy

*na bilet i ubezpieczenie w złotych, reszta w dolarach na miejscu po kursie nbp 

Położona w zachodnich Chinach w Kaszgarze góra jest drugą najwyższą górą położoną na północ od płaskowyżu tybetańskiego oraz jedną z 50 najwyższych gór świata.

Muztagh Ata jest jednocześnie najłatwiejszą do wejścia spośród tych 50 najwyższych szczytów, a jednocześnie najłatwiejszym technicznie siedmiotysięcznikiem.

Szczyt jest położony w masywie Kunlun, bardzo blisko drugiego olbrzyma góry Kongur (7790m). Od północy odgranicza go masyw Pamiru, a od południa pustynia Takla Makan. U podnóża góry przebiega słynna droga Karakorum Highway, z innych miejsc otaczają ją piękne łąki.

Nazwa w języku zamieszkujących podnóże Ujgurów oznacza: „ Ojciec lodowych gór”.

Pierwsze próby wejścia miały miejsce już w dziewiętnastym wieku, ale pierwszego wejścia dokonała wyprawa chińsko- rosyjska w roku 1956. Pierwsze polskie wejście miało miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Łagodne zachodnie stoki oraz suchy klimat Kaszgaru czynią górę względnie łatwo dostępną. Podczas drogi wejścia nachylenie zazwyczaj wynosi do 20 stopni, w niektórych bardziej stromych miejscach może wynieść do 30 stopni. Od wysokośći 5600 m do 6400 m teren może być bardziej poszczeliniony, mogą występować seraki oraz nachylenie może być wyższe i na tym odcinku używamy raków. Natomiast powyżej 6400 m teren staje się bardzo łagodny, ale za to może być bardzo dużo śniegu. Wobec czego musimy używać rakiet albo nart turowych. Aż do samego szczytu teren jest łagodny. Bardzo popularne jest używanie nart i zjazd z wierzchołka. Mimo łagodnych stoków i braku trudności technicznych zdobycie góry jest poważnym wyzwaniem. Jako że jest to jedna z najwyższych gór na Ziemi musimy się liczyć z ekstremalnymi warunkami, bardzo małą ilością tlenu, załamaniami pogody, ekstremalnie niskimi temperaturami oraz bardzo silnym wiatrem, który potęguje wszystkie doznania. Osoby, które chcą próbować swoich sił muszą posiadać odpowiednie możliwości psychiczne i fizyczne. Bardzo ważne jest doświadczenie w innych górach średnich lub wysokich. W związku z dużą wysokością raczej nikogo nie omijają typowe objawy choroby wysokościowej jak bóle głowy czy nudności. Istnieje ryzyko śmiertelnych chorób wysokościowych jak obrzęk płuc i obrzęk mózgu. Staramy się jednak zapewnić na tyle dobrą aklimatyzacje, żeby problemy wysokościowe wystąpiły w stopniu możliwie znikomym. Wykluczony jest udział osób, które mają choroby serca i płuc i których organizm nie może przebywać na dużej wysokości.

Do transportu sprzętu do bazy używamy wielbłądów. Natomiast do zaopatrywania obozów, będzie można we własnym zakresie wynająć miejscowych tragarzy.

Oprócz góry czekają nas piękne zielone pastwiska i łąki górskie, Kaszgar z tajemniczym bazarem oraz jeśli będzie czas wielbłądy i pustynia Takla Makan. Wszystkie te miejsca leża na historycznym jedwabnym szlaku.

Szczyt został przez nas zdobyty dwukrotnie, więc trasa jest nam znana.

Zalecane szczepienia to tężec i żółtaczki A i B.

1. Chętnych do udziału w wyprawie prosimy o zgłoszenia nie później niż do połowy maja.
2. Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata na bilet w wysokości 3500 zł na konto, Stowarzyszenie „ Annapurna Klub „ Bank Zachodni WBK S.A. I/O Tychy 34 1090 1652 0000 0000 6404 1166 (przerwy między grupami cyfr umieszczone jedynie w celu przejrzystości numeru konta) z dopiskiem „ Muztagh Ata- bilet „. Proszę o potwierdzenie wpłaty, najlepiej mailowo lub listownie.
3. Proszę o listowne lub mailowe przesłanie imienia, nazwiska, nr pesel, stałego adresu zamieszkania.

Z Warszawy lecimy do Biszkeku w Kirgizji. Tutaj uzupełniamy zapasy w góry i wyruszamy w kierunku granicy z Chinami. Pierwszego dnia docieramy do miejscowości Naryn, gdzie zostajemy na noc. Wokoło roztaczają się piękne zielone łąki i pastwiska gdzie pasą się konie.

Kolejnego dnia docieramy na przełęcz Torugart (3700m) gdzie znajduje się granica z Chinami, którą przekraczamy pieszo. Po drugiej stronie czeka na nas chiński autobus, którym dojeżdżamy do historycznego, położonego na jedwabnym szlaku Kaszgaru. W Kaszgarze załatwiamy gaz oraz inne niezbędne formalności i po 1 lub 2 noclegach udajemy się słynną Karakorum Highway w kierunku jeziora Karakol, do Subashi, położonego na wysokości około 2900m skąd mamy przepiękny widok na nasza górę odbijającą się w tafli jeziora. W okolicy jeziora Karakol spędzamy noc w betonowej jurcie.

Kolejny dzień to podejście do bazy, która położona jest na wysokości 4400m npm. Jako, że cały bagaż zabierają na ten odcinek wielbłądy idziemy na lekko. Dojście do bazy zajmuje 4-6 godzin, po drodze musimy pokonać dosyć głęboką rzekę. W bazie spędzamy 2 noce, po czym podchodzimy dla aklimatyzacji na wysokości 5000m i wracamy do bazy. Następnie zakładamy obóz I na wysokości 5570m. Droga do obozu wiedzie kamienistym zboczem, na ten odcinek istnieje możliwość wynajęcia osłów tak żeby nie przedźwigać się zbyt mocno. Po spędzeniu nocy w obozie wracamy z powrotem do bazy. Po odpoczynku wracamy do jedynki, a następnie ruszamy wyżej z zamiarem założenia dwójki Droga do dwójki odbywa się dosyć szczeliniastym lodowcem z serakami, używamy tutaj raków. Obóz II zakładamy na wysokości 6400 m, spędzamy w nim noc, po czym próbujemy podejść nieco wyżej dla aklimatyzacji, następnie schodzimy do bazy na odpoczynek. Po odpoczynku jesteśmy gotowi atakować szczyt. Poprzez obóz I docieramy do dwójki. Następnie wyruszamy z namiotem w celu założenia obozu III. Droga biegnie łagodnym stokiem, może być dużo śniegu, używamy rakiet lub nart. Trójka staje na wysokości 6700- 6900m. Po krótkim śnie wychodzimy nad ranem na atak szczytowy. Wejście na szczyt zajmuje około 8 godzin, podczas wejścia może dokuczać silny boczny wiatr. Na szczyt wchodzimy na nartach lub w rakietach. Wracamy do trójki. Z trójki schodzimy do jedynki, a z jedynki na dół do bazy.

Uwaga! Ze względu na możliwości uczestników, warunki pogodowe, a także z innych powodów sposób aklimatyzacji może być inny.

Z bazy istnieje możliwość zjazdu na motorze do Subashi, a stamtąd autobus zabiera nas do Kaszgaru. W Kaszgarze powłóczymy się po miejscowym bazarze i historycznych miejscach. Jeśli wystarczy czasu pojedziemy na pustynię Takla Makan pojeździć na wielbłądach. Z Kaszgaru przez przełęcz Torugart i Naryn wracamy do Biszkeku skąd odlatujemy do Polski.

Program dzień po dniu:

- przelot do Biszkeku

- zakupy, przejazd do Naryn

- przejazd do Kashgaru przez przełęcz Torugart

- przejazd do Subashi nad jezioro Karakol

- karawana do bazy

- 19 dni akcji górskiej, a w tym

- obóz I na wysokości 5570m

- obóz II na 6400m

- obóz III na 6900m

- szczyt

- w wypadku wolnego czasu możliwość wyprawy na wielbłądach na pustyni Takla Makan (fakultatywnie)

- 3 dniowy powrót do kraju

1. buty termiczne typu Millet Everest/ Scarpa Phantom/ La Sportiva Olympus Mons (ewentualnie inne termiczne lub skorupy 1-1,5 nr za duże)
2. 4-6 par skarpet wełnianych i innych skarpet termicznych,
3. inne skarpety, w tym wydalające pot
4. botki puchowe do spania,
5. spodnie polar 300
6. spodnie polar 100 (1-2 sztuki)
7. kalesony oddychające
8. spodnie puchowe (opcjonalnie)
9. spodnie z membraną (np. goretex)
10. ochraniacze (stuptuty) lub lepiej overboty- nie trzeba jeśli macie buty połączone z ochraniaczem
11. koszulki oddychające
12. bluza polar 100, 1-2 sztuki
13. bluza polar 300,
14. kurtka puchowa lub sweter puchowy,
15. kurtka gore- tex lub inna podobna
16. łapawice gore- tex,
17. bardzo ciepłe rękawice pięciopalcowe,
18. 2 pary rękawic polarowych (polar 200 i polar 300/400) (połączenie rękawic i łapawic musi być tak dopasowane aby nawet w najmniejszym stopniu nie tamowało obiegu krwi w palcach, palce muszą mieć luz i nic ich nie może uciskać),
19. łapawice puchowe,
20. przydatne cieńkie rękawiczki z linera do operacji sprzętem
21. czapka
22. Chusta na głowę lub czapka/ kapelusz na słońce
23. śpiwór 0,9- 1,3 kg puchu
24. plecak 70l –100l,
25. plecak 40l,
26. okulary lodowcowe (przydatna osłonka na nos)
27. gogle,
28. krem uv60 vichy
29. maska przeciwwiatrowa lub inna osłona twarzy
30. rozgrzewacze chemiczne na ręce i stopy (około 6-10)
31. lekka płachta biwakowa,
32. menażka,
33. Kubek (opcjonalnie)
34. sztućce, noż/scyzoryk
35. 2 rolki papieru,
36. termos 0,7-1 l
37. przybory toaletowe,
38. chusteczki do mycia
39. bielizna,
40. sandały lub addisasy
41. buty trekkingowe
42. raki dopasowane do butów
43. rakiety lub narty turowe dopasowane do butów
44. czekan (2-3 na grupę) szukam chętnych do zabrania
45. uprząż biodrowa,
46. 1 szabla śnieżna (dajcie znać czy macie)
47. pętla z taśmy 50- 70 cm
48. karabinek zakręcany
49. linkę o średnicy 3-4 mm i długości 5m lub gotowe pętle prusika
50. kije teleskopowe z szerokimi talerzykami
51. palnik typu Epi na butle nakręcane z widocznym gwintem, +
52. 2 zapalniczki Bic na kamień,
53. czołówka z zapasowymi bateriami najlepiej diodowa
54. Karimata lub materac samopompujący
55. Folia NRC
56. Płyn do naczyń
57. Igła i nici
58. Klej kropelka
59. taśma naprawcza, klejąca
60. Worki na śmieci na opakowania

Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza