This text is replaced by the Flash movie.

Ekwador (wulkany)

Początek: 10-10-2020
Koniec: 20-10-2020



około 11300 PLN*

 bez przelotu: 8200 zł 

Obejmuje:
przelot do Quito i z powrotem, przejazdy autokarami i wynajęcie pick- upów w górach oraz inny niezbędny transport, organizację wyprawy, wyżywienie (2 posiłki dziennie- śniadanie i obiadokolacja), specjalne ubezpieczenie alpinistyczne, noclegi w hotelach klasy turystycznej, a w górach w schroniskach, podstawowe szkolenie, wstęp do parków narodowych Cotopaxi i Chimborazo, składka klubowa (1000zł), miejscowi przewodnicy na Cotopaxi i Chimborazo.

Koszt nie obejmuje: nadbagaż, alkohol, wyjazd na równik (30-40 usd), ewentualne wycieczki: Isla de la Plata (120-180 usd 3-4 dni przedłużenia), dżungli w okolicy Banos (150-200 usd 2-3 dni) dżungli przy granicy z Kolumbią lub Brazylią (400$- 4 dni przedłużenia) , ewentualnie Galapagos (1200$- 4 dni przedłużenia).

Termin może zmienić się jeszcze o +/- 3dni. 

 *na bilet i ubezpieczenie w złotych, reszta w dolarach na miejscu po kursie nbp (cena może się nieznacznie wahać ze względu na zmiany w kursach walut, które zabieramy ze sobą na wyjazd)

 

Osoby, które nie potrafią posługiwać się rakami i czekanem proszone są o kontakt.

 

 

 

Będzie to nasz 11 wyjazd do Ekwadoru.  

Ekwador jest krajem o obszarze połowy Polski.
Na niewielkim obszarze można tu znaleźć 30 wulkanów, amazońską dżunglę, ocean z unikalną przyrodą oraz skarby starej inkaskiej cywilizacji. Chimborazo liczący 6310 m jest nie tylko najwyższym wulkanem w Ekwadorze, ale też jednym z najwyższych wulkanów na świecie, a poprzez to, że znajduje się bardzo blisko równika jest najwyższą górą świata licząc od jądra Ziemi. Biorąc pod uwagę odległość od środka Ziemi Chimborazo jest o 2150 metrów wyższy od Mount Everestu. Ciekawe jest także to, że do polowy XIX wieku górę uważano za najwyższą na świecie.Podczas wyprawy spróbujemy zdobyć także innego kolosa Cotopaxi- 5897m, który jest najwyższym czynnym wulkanem świata a aklimatyzować będziemy się na również czynnym wulkanie- Guagua Pichincha (4780m).

Góry Ekwadoru odznaczają się bardzo nieprzewidywalną pogodą. Generalnie najlepsze miesiące do zdobywania Chimborazo to czerwiec-lipiec oraz grudzień-styczeń. Góra położona jest blisko równika, niemniej jej wysokość zmusza do tego aby być gotowym na niskie temperatury, która nocą oraz w okolicy wierzchołka może spaść do -15 stopni. Wulkany w Ekwadorze często spowite są gęsto mgła zarówno w dzień jak i w nocy. Aby nie pobłądzić wynajmujemy lokalnych przewodników, którzy znają znakomicie drogę a także aktualny układ szczelin na lodowcach.

Na szczyt wchodzić będziemy drogą klasyczną, średnio trudną. Jest to śnieżne zbocze o średnim nachyleniu
40 stopni, mogą wystąpic krótkie strome fragmenty. Na Chimborazo występuje czasem większe oblodzenie. Chimborazo jest wygasłym wulkanem, więc nachylenie stoku jest równomierne. Po drodze występują szczeliny, w związku z tym będziemy związani liną. Średnie trudności techniczne czynią z góry doskonały cel dla bardziej ambitnie nastawionych turystów górskich, a także dla alpinistów chcących sprawdzić się na wysokości. Wysokość 6310 m jest jednak wyzwaniem. Góra jest wyższa o prawie 200 metrów od Mc Kinleya ! Łatwiejsze do wejścia jest Cotopaxi (5897m), które jest równomiernie nachylonym pięknym wulkanem. Nachylenie stoku jest tu mniejsze, natomiast więcej jest szczelin, seraków. Do przejścia niektórych szczelin używamy drabiny. Cotopaxi nie tylko same w sobie jest piękne, droga wejściowa jest jedna z piękniejszych dróg lodowcowych ze względu na ukształtowanie lodowca, natomiast na samym szczycie czeka nas ziejący krater. Najłatwiejszym celem będzie pierwsza góra czyli Guagua Pichincha, która nie ma lodowca, ale tez jest czynnym wulkanem. Dodatkową trudnością są wydobywające się zarówno z Pichinchy jak i z Cotopaxi gazy wulkaniczne, które zmniejszają i tak już niewielką zawartość tlenu w atmosferze. Nikogo raczej nie omija ogólne osłabienie spowodowane wysokością, dość często występują bóle głowy. Staramy się zapewnić dokładną aklimatyzację aby powyższe problemy wystąpiły w stopniu możliwie znikomym i nie były przeszkodą w drodze na szczyty. Dlatego też system aklimatyzacji jest tak ułożony, że poprzez coraz to wyższe wierzchołki aklimatyzujemy się podczas wspinania. Od każdego uczestnika wyprawy wymagane jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Bardzo wskazane jest posiadać doświadczenie wysokościowe. Do wyjazdu radzimy się przygotować, najlepiej poprzez intensywne wędrówki górskie.

Uwaga!

Dla uczestników, którzy nie używali raków i czekana obowiązkowy jest kurs lodowcowy. Można go jednak przejść na miejscu (taniej niż w Polsce)

1. Chętnych do udziału w wyprawie prosimy o zgłoszenia nie później niż do 25 sierpnia.

2. Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata na bilet i ubezpieczenie w wysokości 4500 zł na konto: Stowarzyszenie "Annapurna Klub" Bank Zachodni WBK SA I/O Tychy 34 1090 1652 0000 0000 6404 1166 z dopiskiem "Chimborazo- bilet i ubezpieczenie". Prosze o potwierdzenie wpłaty listownie lub e- mailowo.

3. Prosze o listowne lub e- mailowe przesłanie imienia, nazwiska, daty oraz miejsca urodzenia, adresu stałego zameldowania i numeru pesel.


Życzymy zdobycia najwyższej góry na Ziemi.

Z Warszawy (w wypadku dużej różnicy w cenie biletu z Berlina lub Wiednia zapewniamy dojazd do lotnisk zagranicznych) lecimy do stolicy Ekwadoru- Quito. Kolejne dni przeznaczone będą na aklimatyzację. Pierwszy to odpoczynek w Quito, ewentualnie fakultatywny wyjazd na równik wraz z obserwacją niesamowitych zdarzeń fizycznych oraz do krateru wulkanu. Drugi etap to wejście na znajdujący się tuż za miastem czynny wulkan Guagua Pichincha -4794m. Docieramy do indiańskiej wioski Lloa, z której w ciągu kilku godzin powinniśmy osiągnąć schron na wysokości 4500m, gdzie spędzimy noc. Po noclegu wejdziemy piękną granią na Pichinche w buchającym dymie, tego samego dnia powrót do Quito. Czeka nas dalszy ciąg aklimatyzacji, która odbywać się będzie na zboczach najwyższego czynnego wulkanu na świecie -Cotopaxi (5897m). Po nocy w hotelu  jedziemy autokarem do miejsca zwanego "Entrada del Cotopaxi", gdzie przesiadamy się na samochód terenowy, który po piachu i głazach dowozi nas na wysokość 4500 metrów skąd już pieszo udajemy się do schroniska Jose Ribas położonego na wysokości 4700 metrów. Kolejny dzień to pobyt w schronisku i spacery po okolicy w celu złapania aklimatyzacji. Kolejnego dnia będziemy próbowali zdobyć wulkan. Droga na szczyt wiedzie wśród potężnych szczelin i zajmuje około 6-8 godzin. Na wysokości 5897 metrów, czyli na szczycie mamy możliwość zajrzenia do dymiącego krateru. Krater ma 700 metrów średnicy a jako pierwsza zjechała do jego wnętrza wyprawa polsko -czeska w latach siedemdziesiątych.

Po zejściu z Cotopaxi jedziemy autokarem do miasta Banos gdzie łapiemy oddech w tamtejszych gorących żródłach. Po odpoczynku udajemy się wynajętym busem, która dowozi nas w pobliże schroniska Whymper położonego na zboczu Chimborazo na wysokości 5000m, po drodze często można spotkać stada lam. Przy dobrej widoczności ze schroniska widać 70% drogi na Chimborazo. Wstajemy o północy i po skromnym posiłku ruszamy w kierunku szczytu. Najpierw podchodzimy śnieżnym zboczem, po dwóch godzinach dochodzimy do szerokiej grani, którą podążamy dalej. Docieramy do przedwierzchołka, z którego 150 m schodzimy w dół. Przed nami etap wymagający najwięcej wysiłku, czyli wejście na główny wierzchołek. Po około 8 godzinach od wyjścia ze schroniska powinniśmy stanąć na najwyższym szczycie świata (oczywiście pod pewnym względem). Zejście do schroniska zajmuje 3-4 godziny. Ze względów bezpieczeństwa należy być na szczycie do godziny 8.

Po Chimborazo wracamy do Quito lub udajemy się na dodatkową wycieczkę.

Oto plan dzień po dniu:

- przelot do Quito

- aklimatyzacyjny wyjazd na równik i testy z jajkiem i wodą (fakultatywny)

- podejście do schroniska pod Guagua Pichincha (4500m)

- wejście na Pichincha, odpoczynek w oparach dymu (4800m), zejście do Quito.

 

- przejazd do schroniska pod Cotopaxi (4700m)

- szkolenie i rekonesans

- wejście na Cotopaxi (5897m)- najwyższy czynny wulkan świata, wejście odbywa się po jednym z piękniejszych lodowców

- przejazd do Banos

- odpoczynek w Banos- gorące źródła, miejscowość wypoczynkowa w stylu Zakopanego pod czynnym i grzmiącym wulkanem Tunguraua

- przejazd do schroniska pod Chimborazo (5000m)

- wejście na Chimborazo (6310m)- najwyższy szczyt świata licząc od jądra Ziemii

- powrót do Quito

- przelot do Polski lub wycieczki dodatkowe

Sprzęt:
- czekan lub krótki czekan lodowy (jeśli macie), NAPISZCIE KTO BIERZE TAKI CZEKAN
- naostrzone alpinistyczne raki dwunastozębne dopasowane do butów (wskazane automaty),

- uprząż, , 
- 2 karabinki zakręcane,  
- 2 pętle z taśmy 50-70cm, 
- pętle prusika (lub 6 m linki o średnicy 5mm),  
- kije teleskopowe (ja biorę jeden), 
- kask (opcjonalnie)

  • kurtkę gore- tex lub podobna
  • 2 ciepłe polary 100 i 200 lub 200 i 300 lub 200 i sweter puchowy
  • spodnie polar 100/150
  • spodnie gore- tex lub podobne
  • 2 pary skarpet wełnianych lub innych ciepłych
  • inne skarpety- w tym wydalające pot
  • 2 pary grubych rękawic polarowych (łączone nie mogą uciskać palców, szczególnie końców), ewentualnie bardzo ciepłe narciarskie, zalecane łapawice puchowe
  • łapawice gore- tex
  • czapka
  • bielizna oddychjąca
  • skorupy lub nowoczesne buty termiczne lub ciepłe i grube buty skórzane z ociepleniem termicznym numer za duże (buty powinny być na tyle luźne aby nic nie uciskało palców nawet przy grubej skarpecie i na tyle dopasowane zeby pięta trzymała sie mocno spodu buta i nie przesuwała się w bucie), najlepiej 1/1,5 numeru za duże
  • można zabrać lekkie treki jako drugie buty
  • adidasy lub sandały
  • okulary lodowcowe
  • ochraniacze (stuptuty)
  • palnik do butli przebijanych typu Bluet Camping Gas
  • plecaki: 70l i 40l
  • ciepły śpiwór min. -5 stopni
  • karimata
  • termos 0,7l- 1l
  • czołówka+ zapas baterii
  • zegarek
  • przybory toaletowe
  • sztućce
  • menażka
  • krem uv 30-60, najlepiej vichy
  • maska przeciwwietrzna
  • rozgrzewacze chemiczne
  • 2 rolki papieru
  • bielizna
  • zapalniczka BIC
  • folia ratunkowa NRC

Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo w wyprawie używając poniższego formularza:

* wymagane pola formularza